Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Unikl obvinění v kauze Nagyová. Nyní je šéf Úřadu vlády v pracovní neschopnosti

Česko

  7:00
PRAHA - Byl mezi sedmi zadrženými při policejní razii, která před týdnem otřásla nejvyššími patry českého veřejného života a vedla k pádu vlády. Jako jediný však nebyl z ničeho obviněn. Jak zjistil server Lidovky.cz, nyní je šéf Úřadu vlády Lubomír Poul v dočasné pracovní neschopnosti.

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě foto: MAFRA: Alexandr Satinský

Podle policejního spisu Jana Nagyová, šéfka kabinetu končícího premiéra Petra Nečase (ODS), informovala Poula o sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády: řidiče Jiřího Pertla a Aleny Hegrové, ředitelky Hrzánského paláce, kde bydlel Nečas.

Nagyová Poulovi o sledování Pertla a Hegrové řekla poprvé 18. března 2013 a ze spisu vyplývá, že jí šéf úřadu vlády poskytl fotografie obou sledovaných, které Nagyová předala šéfovi Vojenského zpravodajství Milanu Kovandovi, aby jeho muži věděli, jak Pertl a Hegrová vypadají. 

Čtěte o kauze Nagyová:

Serveru Lidovky.cz se podařilo spojit se sledovaným řidičem Pertlem, aby vysvětlil, proč ho premiérova blízká spolupracovnice nechala sledovat. "Na to se musíte zeptat paní Nagyové. Já její myšlenkové pochody neznám, takže skutečně netuším," reagoval vládní řidič.

Poul, kterého detektivové ÚOOZ zadrželi při čtvrteční razii na vládě, nakonec nebyl z ničeho obviněn, ve své kanceláři však už neúřaduje.

"Pan Poul je nyní v pracovní neschopnosti," řekl mluvčí vlády Jan Hrubeš. Kdy se ředitel na úřad vrátí, nevěděl. "To opravdu nevím, zřejmě to bude trvat do chvíle, než se vyřeší všechny personální otázky na úřadu," dodal Hrubeš.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!