Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Univerzita Karlova by mohla pro spolupráci s firmami zřídit nadační fond

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | foto: ČTK

PRAHA Univerzita Karlova (UK) by mohla pro svou spolupráci s firmami zřídit nadační fond a pozici pro zaměstnance, který by se touto agendou zabýval. Při výběru komerčních partnerů by škola měla klást důraz na transparentnost firem a dodržení podmínek pro svobodu bádání. Vyplývá to z doporučení pracovní skupiny, která měla definovat parametry pro komerční spolupráci.

Zástupci skupiny v pátek se svými návrhy seznámili Akademický senát UK. Nyní se doporučeními bude zabývat vedení školy.

Pracovní skupina pro sponzorskou a partnerskou spolupráci zahájila svou činnost loni v listopadu. Impulzem k jejímu vzniku byla debata o smlouvě s úvěrovou společností Home Credit. Firma má silné zastoupení v Číně. Společnost od smlouvy po kritice na podzim odstoupila s odůvodněním, že nechce být vtahována do iracionálních debat. Rektor UK Tomáš Zima se pak omluvil, že neodhadl reakci na uzavření smlouvy.

V komisi bylo deset lidí jmenovaných rektorem mimo jiné na doporučení Akademického senátu UK. Spolupracovali s nimi i vybraní akademici z fakult UK. Komise vypracovala návrh pro etický postup při vybírání komerčních partnerů pro spolupráci s UK. Tento dokument by podle zástupců komise měl být závazný pro celou univerzitu včetně jednotlivých fakult. Kromě toho komise doporučila zřídit na škole nadační fond a vytvořit nové místo pro zaměstnance, který by měl agendu komerční spolupráce na univerzitě na starosti. Podle komise dosud taková pozice na UK není.

Podle pracovní skupiny by se vedení univerzity mělo inspirovat tím, jak dobře funguje spolupráce s firmami například na matematicko-fyzikální nebo přírodovědecké fakultě. Zřízení nadačního fondu považuje za možnost, jak by škola mohla mít komerční spolupráci a přitom přímo nedohlížela na peníze. Pro určité typy partnerství by podle ní měl působit na rektorátu poradní orgán. Aby se zabránilo možnému ovlivňování akademiků například ze strany firem, měla by se pak škola zaměřit víc na školení a prevenci.

Pokud by se univerzita rozhodla pro založení nadačního fondu, vzniknout by podle Zimy mohl do několika měsíců. „Já se domnívám, pokud začneme připravovat nějaké dokumenty během měsíce února a března, tak je to otázka do prázdnin,“ řekl. 

Některé z dalších doporučení pro spolupráci by podle něj mohly začít platit ihned. Již dříve podle něj fungovala například zásada nepřijímat peníze od politických hnutí nebo odsouzených lidí. Dodal, že návrh nyní posoudí ostatní univerzitní komise a kolegium rektora.

Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry a do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, se ve smlouvě o spolupráci zavázal univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Ve smlouvě byla i pasáž o tom, že se smluvní strany „zavazují zdržet všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“. Rektor už na podzim uvedl, že rozhodnutí společnosti od smlouvy odstoupit pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita směřovala.

Home Credit, který patří do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, se ve zrušené smlouvě o spolupráci zavázal poskytovat univerzitě po dobu tří let ročně půl milionu korun. Ve smlouvě byla i pasáž o tom, že se smluvní strany „zavazují zdržet všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“.

Proti smlouvě v říjnu protestovaly stovky studentů a pracovníků univerzity. Přes 600 signatářů požadovalo, aby univerzita nastavila jasná etická pravidla pro navazování komerční spolupráce tak, aby se nepoškodilo její dobré jméno. V podobném duchu se nesl i otevřený dopis, který podepsal zhruba stejný počet lidí. V dalším dopise akademickému senátu vyzvalo zhruba 1400 studentů a akademiků k odvolání rektora Zimy.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.