Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzita Karlova by mohla pro spolupráci s firmami zřídit nadační fond

Česko

  12:12aktualizováno  14:53
PRAHA - Univerzita Karlova (UK) by mohla pro svou spolupráci s firmami zřídit nadační fond a pozici pro zaměstnance, který by se touto agendou zabýval. Při výběru komerčních partnerů by škola měla klást důraz na transparentnost firem a dodržení podmínek pro svobodu bádání. Vyplývá to z doporučení pracovní skupiny, která měla definovat parametry pro komerční spolupráci.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima foto: ČTK

Zástupci skupiny v pátek se svými návrhy seznámili Akademický senát UK. Nyní se doporučeními bude zabývat vedení školy.

Home Credit odstoupí od smlouvy s Univerzitou Karlovou. Rektor: Stejně jsme chtěli spolupráci ukončit

Pracovní skupina pro sponzorskou a partnerskou spolupráci zahájila svou činnost loni v listopadu. Impulzem k jejímu vzniku byla debata o smlouvě s úvěrovou společností Home Credit. Firma má silné zastoupení v Číně. Společnost od smlouvy po kritice na podzim odstoupila s odůvodněním, že nechce být vtahována do iracionálních debat. Rektor UK Tomáš Zima se pak omluvil, že neodhadl reakci na uzavření smlouvy.

Vedení Univerzity Karlovy čelilo další kritice za partnerství s firmou Home Credit. Ta odpoledne smlouvu vypověděla

V komisi bylo deset lidí jmenovaných rektorem mimo jiné na doporučení Akademického senátu UK. Spolupracovali s nimi i vybraní akademici z fakult UK. Komise vypracovala návrh pro etický postup při vybírání komerčních partnerů pro spolupráci s UK. Tento dokument by podle zástupců komise měl být závazný pro celou univerzitu včetně jednotlivých fakult. Kromě toho komise doporučila zřídit na škole nadační fond a vytvořit nové místo pro zaměstnance, který by měl agendu komerční spolupráce na univerzitě na starosti. Podle komise dosud taková pozice na UK není.

Podle pracovní skupiny by se vedení univerzity mělo inspirovat tím, jak dobře funguje spolupráce s firmami například na matematicko-fyzikální nebo přírodovědecké fakultě. Zřízení nadačního fondu považuje za možnost, jak by škola mohla mít komerční spolupráci a přitom přímo nedohlížela na peníze. Pro určité typy partnerství by podle ní měl působit na rektorátu poradní orgán. Aby se zabránilo možnému ovlivňování akademiků například ze strany firem, měla by se pak škola zaměřit víc na školení a prevenci.

Pokud by se univerzita rozhodla pro založení nadačního fondu, vzniknout by podle Zimy mohl do několika měsíců. „Já se domnívám, pokud začneme připravovat nějaké dokumenty během měsíce února a března, tak je to otázka do prázdnin,“ řekl. 

Některé z dalších doporučení pro spolupráci by podle něj mohly začít platit ihned. Již dříve podle něj fungovala například zásada nepřijímat peníze od politických hnutí nebo odsouzených lidí. Dodal, že návrh nyní posoudí ostatní univerzitní komise a kolegium rektora.

Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry a do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, se ve smlouvě o spolupráci zavázal univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Ve smlouvě byla i pasáž o tom, že se smluvní strany „zavazují zdržet všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“. Rektor už na podzim uvedl, že rozhodnutí společnosti od smlouvy odstoupit pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita směřovala.

Home Credit, který patří do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, se ve zrušené smlouvě o spolupráci zavázal poskytovat univerzitě po dobu tří let ročně půl milionu korun. Ve smlouvě byla i pasáž o tom, že se smluvní strany „zavazují zdržet všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“.

Proti smlouvě v říjnu protestovaly stovky studentů a pracovníků univerzity. Přes 600 signatářů požadovalo, aby univerzita nastavila jasná etická pravidla pro navazování komerční spolupráce tak, aby se nepoškodilo její dobré jméno. V podobném duchu se nesl i otevřený dopis, který podepsal zhruba stejný počet lidí. V dalším dopise akademickému senátu vyzvalo zhruba 1400 studentů a akademiků k odvolání rektora Zimy.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat