Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Univerzita zarazí opisování

Česko

  9:44
BRNO - Studenty, kteří se „inspirovali“ cizí závěrečnou prací, odhalí nový počítačový systém. Vyvinuli jej na Masarykově univerzitě v Brně.

Studenti (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Vysokoškoláci, kteří spoléhají na to, že svou závěrečnou práci přinejhorším někde opíší, si musejí zvykat na novou dobu.

Masarykova univerzita v Brně totiž vyvinula systém, který dokáže odhalit plagiáty. Zdejší učitelé začnou novinku používat v říjnu.

Program umí porovnávat texty psané v češtině, slovenštině a angličtině. Když zjistí, že se pasáže některé diplomové nebo bakalářské práce nápadně shodují s jinou, pro studenta to znamená vyhazov.

„Tyto věci obvykle fungují tak, že se najde několik exemplárních případů, které si studenti mezi sebou řeknou. Slibujeme si od toho, že pak opisování velice rychle přestane,“ říká děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

Se studenty, kteří opsali cizí práci, má zkušenost snad každá vysoká škola. Na podvod se však přijde spíše náhodou. „Poslední dobou jsem měl tři závěrečné práce, které jsem kvůli tomu nepustil k obhajobě. Upozornili mě na to oponenti, kteří si pamatovali, že už to někde četli,“ říká Zlatuška.

Program, který zavádějí na Masarykově univerzitě, umí odhalit plagiátorství nejen u závěrečných, ale třeba i u seminárních prací. Systém vždy učiteli vyjede, které pasáže se s čím shodují.

Kantor pak výsledek musí porovnat ještě „ručně“. Program totiž najde třeba i stejné citace z literatury, což ještě samo o sobě neznamená, že student opisoval.

„Pro učitele je to návod, aby se zamyslel nad tím, proč jsou ty dokumenty podobné,“ říká Miroslav Křipač, který se na Masarykově univerzitě zabývá programováním a nový systém vymýšlel.

Plagiátor může přijít o titul
Program eviduje závěrečné práce od roku 2002, kdy je studenti začali odevzdávat i v elektronické podobě. Když se systém ověřoval, porovnávali programátoři všechny práce, které jsou v databázi.

Výsledek? „Objevili jsme několik případů, kde byly určité podobnosti. Ve dvou případech už byl podán podnět k zahájení disciplinárního řízení,“ říká Křipač. Podle autorského zákona je totiž možné pochybení stíhat i zpětně. Znamená to, že když někdo třeba v roce 2003 opsal diplomovou práci, může teď o titul teoreticky přijít.

O novinku už projevila zájem soukromá Vysoká škola finanční a správní a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy. „Musíme teď práce přepsat do elektronické podoby. Zatím nevíme, na kolik let zpětně to budeme dělat,“ řekl František Pinc z Fakulty humanitních studií UK. Ostatní vysoké školy o tom zatím neuvažují. „Myslím ale, že když se teď o tom bude víc mluvit, začneme o tom přemýšlet,“ říká kancléř Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Hrbek.

Autor: