Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Únosy? V Jemenu běžná věc

Česko

Čtyři Češi se v neděli na hodinu ocitli v zajetí jemenských únosců, vysvobodila je tamní policie

Za poslední roky jemenské kmeny unesly přes 200 cizinců. Většinu z nich však propustily.

SANÁ/PRAHA Případ čtyř českých turistů, kteří se v Jemenu stali terčem únosu, není nijak ojedinělý. Únosy cizinců prostě patří do reality chudé arabské země. Podle údajů internetového deníku Yemen Post se první podobná událost stala v roce 1991. Od té doby bylo údajně uneseno již přes 200 cizinců, většinou se jednalo o turisty, pracovníky mezinárodních organizací a v menší míře i o diplomaty. Většinu zadržovaných ale únosci propustili bez větší újmy na zdraví.

Motivace k únosům je velmi často politická. Jemenským kmenům jde totiž o to, vymoci si na vládě své požadavky – například propuštění vězněného člena kmene. Mohou však požádat i o výkupné. (K únosům cizinců dříve vyzývala i místní odnož teroristické sítě Al Kajda.) Obecně je příčinou únosů to, že jemenská vláda není schopná svou autoritu prosadit po celé zemi. Seznam cizinců, kteří se v Jemenu ocitli v zajetí, zahrnuje mimo jiné Francouze, Němce, Nizozemce, Číňany, Brity či Američany.

Letos bylo podobných případů zaznamenáno hned několik. Kupříkladu v květnu se podle agentur do rukou únosců dostali dva čínští odborníci na ropný průmysl. Únosci tak protestovali proti tomu, že policisté zastřelili jednoho člena jejich kmene na kontrolním stanovišti. Po dvou dnech v zajetí však byli propuštěni. Německo ve stejném měsíci oslavovalo osvobození dvou malých dívek Lydie a Anny, které byly v rukou únosců jedenáct měsíců. Zpátky domů se mohly vrátit díky zásahu saúdskoarabské armády. V zajetí se jim zřejmě dařilo dobře, protože jejich váha byla podle týdeníku Der Spiegel normální. Na otázky odpovídaly arabsky Po návratu domů přesto působily jako vyměněné. Říkaly, že se nyní jmenují Fátima a Sarah. Na otázky v němčině odpovídaly arabsky. Přitom obě dívky pocházejí z přísně křesťanské rodiny. Jejich příbuzní však takové štěstí zřejmě neměli. Do Jemenu odešla totiž pětičlenná rodina, kterou ozbrojenci spolu s několika další lidmi v červnu 2009 unesli. Rodiče holčiček, kteří v Jemenu pracovali v nemocnici, byli od svých dětí odděleni prý již krátce po únosu.

Dodnes přitom není jasné, jaký byl jejich osud. Bratr dívek je zase podle květnových informací mrtvý. „Musíme vycházet z toho, že Simon už nežije,“ prohlašoval švagr unesené rodiny. I z toho je patrné, že únosy v Jemenu neskončí vždy pouze šťastně.

***

Policií zmařený pokus o únos čtyř turistů z ČR včetně redaktora LN Jana Nevyhoštěného je prvním takovým zaznamenaným

atakem na Čechy v Jemenu. Tamní policie tři muže a ženu z Česka vysvobodila střelbou.

Únosy cizinců se v Jemenu rozmohly zvlášť v poslední době, kdy vláda ve spolupráci s Američany začala konečně razantněji zasahovat proti teroristům. Ne vždycky mají únosy šťastný konec, například v červnu 2009 únosci popravili sedm z devíti lidí. Do země se údajně stáhli takřka všichni ti, kteří byli propuštěni z americké věznice Guantánamo, aby bojovali po boku tamní odnože teroristické sítě Al Kajda. Ta se koncem loňského roku přiznala, že vpašovala dvě bomby na paluby nákladních letadel směřujících do USA.

rozloha: 527 970 km2 obyvatelé: 20 727 063 (2005)

Jemen je země s prastarou kulturou, křižovatka, která spojovala dávnou Mezopotámii s Afrikou. Nyní je však jedním z nejchudších a nejzaostalejších arabských států, například nezaměstnanost dosahuje až 65 procent.

Trosky automobilu napadených španělských turistů, cestujících v roce 2007 ke zříceninám v Ma‘ribu

Autor: