Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ÚOHS bude znovu posuzovat tendr na informační systém pro výplatu sociálních dávek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | foto: ČTK

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes po nabytí právní moci.

Řízení se týká soutěže z roku 2017, nabídky bylo možné podávat do dubna 2018. Předpokládaná cena činila 270 milionů bez DPH. Přihlásili se dva uchazeči - OK System a DXC Technology, kterou ministerstvo původně vybralo. Poté ale tuto firmu z tendru vyřadilo kvůli příliš nízké ceně.

Firma DXC rozhodnutí napadla u antimonopolního úřadu, který v rozhodnutí z letošního ledna zakázal ministerstvu uzavřít s vítězem tendru smlouvu. Důvodem bylo to, že své rozhodnutí ministerstvo transparentně nevysvětlilo.

MPSV proti rozhodnutí podalo rozklad, na jehož základě Rafaj rozhodnutí první instance zrušil. „Zadavatel v odůvodnění rozhodnutí o vyloučení vysvětlil, z jakých důvodů navrhovatel nevyvrátil jeho pochybnosti o realizovatelnosti služeb rozvoje za nabídnutou mimořádně nízkou nabídkovou cenu. Závěr zadavatele učiněný v rozhodnutí o vyloučení, je dle mého názoru dostatečně čitelný a jeví se navenek jako férový a řádný,“ uvedl. Upozornil ale, že zákaz uzavřít smlouvu s vítězem tendru trvá, dokud řízení u ÚOHS neskončí.

Několikátý tendr v řadě

Tento tendr na nový informační systém pro vyplácení dávek není první. Poprvé tendr ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Vybralo tehdy dosavadní firmu OK System. Od smlouvy pak ale odstoupilo. OK System se brání žalobou.

Druhou soutěž ministerstvo vyhlásilo v roce 2017. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez DPH přidělilo předloni firmě DXC Technology. Po stížnosti neúspěšného uchazeče OK Systemu, který nabízel cenu 824 milionů, antimonopolní úřad nařídil přezkum. Po něm ministerstvo vítěze kvůli nízké ceně vyřadilo. DXC Technology se pak obrátila na ÚOHS.

Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva se společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...