Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontroloři prošetřují Drábkovo ministerstvo. Kvůli dávkám

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vystoupil 18. května v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vystoupil 18. května v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády | foto: ČTK

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil nové správní řízení s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) ohledně systému výplaty sociálních dávek. Má pochybnosti o tom, zda ministerstvo postupovalo správně.

Sdělil to předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad vede řízení i s ministerstvem vnitra. Zabývá se smlouvou na poskytnutí licencí a souvisejících služeb a dodatky uzavřenými se společností Fujitsu Technology Solutions. "Úřad získal pochybnost o tom, zda byla tato veřejná zakázka zadána v zadávacím řízení, jak stanoví zákon," uvedl Rafaj.

ČTĚTE TAKÉ:

Protikorupční fond: Drábek lhal

Do Drábka se kvůli výplatě dávek pustil i Nadační fond proti korupci. Ministr prý v televizi lhal, když obhajoval jeho zavádění. "Ten systém funguje do té míry, že od ledna každý měsíc jsou dodrženy zákonné termíny výplat. Řada těch dávek je vyplácena prostřednictvím agendových systémů těch původních - to jsou dávky, které byly přiznány v roce 2011. Dávky, které jsou přiznávány v roce 2012 - od 1. ledna - tak jsou všechny administrovány tím novým agendovým systémem," uvedl.

Fond ale tvrdí, že Drábkova slova zdaleka neplatí. "...z celkového počtu všech vyplacených dávek bylo pomocí nového informačního systému vyplaceno v lednu jen přibližně 5 %, v únoru zhruba 20 % a v březnu 22 % všech dávek. Zbytek byl a stále je vyplácen pomocí původního systému," píše na webu.

Podle ministerstva jde ale o nedorozumění. "Ani jedna dávka nebyla vyplacena prostřednictvím starého systému – to ani není technicky možné. Všechny dávky byly vyplaceny prostřednictvím jednotného výplatního místa – tedy přes novou aplikaci," reagovala mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Podle odborářů, opozice ale i zástupců ODS a Věcí veřejných přechod nebyl dobře připravený. Nový počítačový systém nefungoval a úředníci museli v lednu pracovat přesčas a také o víkendech. Klienti si zas stěžovali na fronty a na to, že peníze přišly později než obvykle.

, ,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...