Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ÚOHS zkoumá tendr na domácí vězení

Česko

PRAHA Dvoumiliardovým tendrem na elektronické hlídání „domácích vězňů“ se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Návrh na zahájení řízení podala česká společnost ALFA secure, která se podle slov svého jednatele Františka Třeštíka cítí být podmínkami výběrového řízení diskriminována.

LN to potvrdil mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa: „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uvedený návrh na přezkoumání úkonů zadavatele od společnosti ALFA secure obdržel.“ Jakékoliv další podrobnosti včetně odhadu, kdy by úřad mohl rozhodnout, Chalupa neprozradil.

Stěžovatel: Výběrové řízení je dopředu šité na míru vítězi Třeštík tendru vyčítá neprůhlednost, tvrdí, že znevýhodňuje malé a střední tuzemské firmy a dodává, že je „dopředu šitý na míru vítězi“. Diskriminační je podle něj třeba podmínka, že se do tendru může přihlásit jen ta firma, která měla v uplynulých třech letech v oboru minimálně čtyři zakázky, každou za nejméně 300 milionů korun, a roční obrat vyšší než 300 milionů korun.

Třeštík si na tendr stěžoval nejdříve na ministerstvu spravedlnosti. To jeho námitky odmítlo, své rozhodnutí ovšem podnikateli poslalo až po uplynutí zákonem stanovené lhůty. „Zadavatel (ministerstvo pozn. red.) tak zasláním rozhodnutí o námitkách navrhovateli o více než týden později... závažným způsobem porušil zákon,“ stěžuje si na ÚOHS Třeštíkův advokát Jindřich Vítek.

Třeštíkovy stížnosti nesouvisí se změnami, které do zákona prosadila kancelář exministra Pavla Němce. Podnikatel dokonce tvrdí, že některé z nich coby podnikatel vítá. „Například vyplacení aktivačního poplatku by bylo skvělé. Měl bych peníze hned a to mi podnikatelsky vyhovuje,“ usmívá se.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...