Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uplácel, ale vystupuje jako oběť dobrých úmyslů, píše soud o exšéfovi litoměřické věznice

Tomáš Líbal u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Líbal u soudu. | foto: ČTK

PRAHA Byla to nadsázka argumentoval exšéf litoměřické věznice Tomáš Líbal u soudu, proč nabízel tehdejší hlavě vězeňské služby Pavlovi Ondráškovi 100 tisíc měsíčně, když ho znovu dosadí do pozice svého ekonomického náměstka. Podle soudu šlo ale jasně o uplácení a Líbal se pasuje do role oběti dobrých úmyslů.

„Takže teoreticky by mohly být pěkné Vánoce,“ odpověděl loni v červenci tehdejší generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek na nabídku šéfa litoměřické věznice Tomáše Líbala. „Hmmm. Teoreticky jasně, když ustojíš řev těch nespokojených,“ odvětil mu Líbal.

Při schůzce v restauraci se tehdy šéf litoměřické věznice snažil získat zpět své místo ekonomického náměstka a nabízel za to prvnímu člověku vězeňské služby provizi 100 tisíc měsíčně z veřejných zakázek a dvě stě tisíc jako dárek při zahájení „spolupráce“.

Líbal však netušil, že celý čtyř a půl hodinový rozhovor pečlivě zaznamenávají prostorové odposlechy a Ondrášek spolupracuje s Generální inspekcí bezpečnostních sborů na Líbalově usvědčení. O věci měl informace i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Vše pak vyvrcholilo minulý rok Líbalovým zatčením přímo ve věznici, které šéfoval.

Letos tak padl první nepravomocný verdikt a Líbal dostal podmíněný trest tři roky za podplácení a nedovolené ozbrojování. Server Lidovky.cz má k dispozici rozsudek, který detailně popisuje schůzky obou aktérů a Líbalův plán na vybudování korupčního systému i příslib, že dokáže ovlivnit výstupy médií, aby o Ondráškovi nepsaly negativně.

Šéf vězeňské služby Pavel Ondrášek

Šéf vězeňské služby Pavel Ondrášek

Líbal sice během líčení argumentoval, že rozhovory s Ondráškem vedl pokaždé posílen alkoholem a jednalo se jen o legraci a nadsázku, soud mu ale neuvěřil. „Pokud jde pak obsah jednotlivých schůzek, odmítá soud absolutně považovat shora rozebrané výroky obžalovaného (Líbala) za učiněné v nadsázce, záměrně nepravdivé či vylákané poškozeným (Ondráškem),“ píše v odůvodnění předseda senátu Ondřej Kubů.

Podle soudce Líbal dobře věděl, co dělá a věřil Ondráškovi, že mu za jeho nabídku vrátí zpět funkci ekonomického náměstka. „Právě záznamy telekomunikačního provozu v rozhodné době naprosto vyvrací tezi obžalovaného (Líbala), že jím uváděné rozhodné skutečnosti nebyly myšleny vážně,“ argumentuje Kubů.

Následné obvolávání a SMS totiž podle soudu jasně navazovaly na schůzky a Líbal se aktivně snažil naverbovat lidi na nástup na generální ředitelství vězeňské služby, kde mu měli pomoc vytvořit propracovaný korupční systém.

Nedůvěryhodný

Líbal působí podle soudu navíc nevěrohodně. „Obžalovaný v kontextu dokazování vystupuje jako osoba značně nevěrohodná projevující jednoznačné sklony ke zcela tendenčnímu výkladu reality, a to způsobem, který již v daném případě nese jisté patologické rysy, z tohoto důvodu si sám v řadě případů protiřečí,“ je uvedeno v rozsudku.

Navíc se Líbal prý často neoprávněně pasuje do role oběti, což ukazuje i jeho minulost, kterou obšírně před soudem popsal. „Vystupuje určitý myšlenkový rámec, v němž obžalovaný vždy vystupuje jako oběť svých vlastních dobrých úmyslů, které se nějakým způsobem zvrtnou, a proto se obžalovaný stane onou ‚obětí‘.

Například v roce 1990 byl Líbal odsouzen pro nedovolené ozbrojování, jehož se dopustil údajně proto, že chtěl upozornit na nekalosti ze strany vojenských nadřízených.

Obžaloba ještě trvala na tom, že se Líbal dopouštěl vůči Ondráškovi vydírání. To ovšem senát odmítá. „Soud po provedeném dokazování nemá za to, že by takto popsané jednání obžalovaného obsahovalo i validní vyhrožování poškozenému,“ píše Kubů. O tom, že se snažil Líbal podplácet ale nemá soud prý pochybnosti.

Líbalovi nakonec pomohla jeho bezúhonnost a kladné hodnocení z práce. Přitěžuje mu ale fakt, že se dopustil „vysoce společensky nebezpečného korupčního jednání vůči jednomu z nejvýše postavených státních úředníků.“

Ondráškovy čistky

Bývalý generální ředitel vězeňské služby Ondrášek byl však na druhou stranu často kritizován, že provedl brutální čistky ve vedení po odvolání tehdejšího šéfa vězeňské služby Petra Dohnala exministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO). Někteří podřízení, včetně Líbala, si pak stěžují na Ondráškovo chování hraničící až s šikanou.

Líbal musel například absolvovat řadu přísných fyzických testů a zdravotních prohlídek, které jsou sice zákonné, ale na těchto postech výjimečné. Podobnou zkušenost měl i Marian Prokeš.

„I já jsem se setkal z jeho (Ondrášek) strany se šikanózním, ba dokonce nezákonným jednáním. Ondrášek mě osobně nezákonně zařadil do záloh pro přechodně nezařazené. Následně mě prostřednictvím svého náměstka Brendla propustil ze služebního poměru, protože jsem údajně měl spáchat trestný čin urážky mezi vojáky a propustil moji manželku ze zaměstnání,“ popsal serveru Lidovky.cz

Prokeš, kterému dal nakonec soud za pravdu a po odvolání ho navrátil zpět na pozici 1. náměstka generálního ředitele vězeňské služby. Prokeš prý nyní připravuje právní kroky proti Ondráškovi.

Krize u vězeňské služby

Ke krizi došlo v roce 2014, kdy Pelikánova předchůdkyně Helena Válková náhle odvolala šéfa vězeňské služby Petra Dohnala. Toho později nahradil Ondrášek, který se zbavil Dohnalových náměstků a blízkých.

Dohnal však vyhrál soud, který mu dal v prosinci za pravdu a dosadil ho zpět na původní pozici. Ondráškova pozice poté zanikla.

,
Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč