Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Uplácel exministr Drobil? Kauza se znovu otevírá

Česko

  17:21
PRAHA/BRNO - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Policie případ odložila v červnu, Zeman však v rámci takzvané kontroly skončené věci dospěl k závěru, že rozhodnutí o odložení bylo předčasné. Informovala o tom mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. Drobil věří, že bude po doplněném dokazování definitivně očištěn.

ČTĚTE TAKÉ:

"Policii České republiky bude uloženo doplnit dokazování podle konkrétních závěrů provedené prověrky, neboť za současného stavu nelze ve věci rozhodnout. Teprve po doplnění dokazování bude možno učinit závěr, zda je dáno důvodné podezření ze spáchání trestného činu konkrétní osobou," uvedla Markusová.

"Pokud je tomu takto, potom závěr NSZ vítám, neboť je z něj zřejmé, že nebylo zejména možné rozhodnout o mém obvinění z trestného činu. Věřím, že po doplněném prověřování budu definitivně očištěn od všech Michálkových nařčení, a zejména skončí spekulace o zasahování do vyšetřování," reagoval prostřednictvím SMS Drobil.

Kauza Drobil

Pavel Drobil a Libor Michálek

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka. Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval.

Protikorupční policie případ odložila s tím, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Mezi útvarem a státním zastupitelstvím pak ale vypukl spor o to, kdo za odložením stojí. Podle tehdejšího vyjádření mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové se policie ztotožnila se závěrem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1. S tím však protikorupční útvar nesouhlasil. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami prý byli jiného názoru. Martinec již dříve také avizoval, že pokud NSZ kauzu znovu otevře, policie bude žádat o vydání místopředsedy ODS Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity.

Všechna obvinění však odmítl. Policie podle dřívějšího vyjádření Zenklové nezjistila, že by Drobil Michálka vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti SFŽP na úseku zadávání veřejných zakázek a nabízel mu v této souvislosti lukrativnější pracovní zařazení. "Nepodařilo se prokázat, že by P. D. znal obsah nahrávky," uvedla v červnu mluvčí. Podle ní mu ani nikdo nedal žádné materiály, ze kterých by korupce na SFŽP vyplývala. Neměl tak prý motiv jednat nezákonně.

"Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," uvedl však tehdy Martinec. Jeho tvrzení podpořil i policejní prezident Petr Lessy, který vyjádření, že se policie ztotožnila s názorem žalobkyně, označil za nepřijatelné. Zenklová však trvala na tom, že státní zástupkyně žádný pokyn nevydala a policie se rozhodla samostatně.

Obžaloba Knetiga

Státní zastupitelství nedávno podalo obžalobu na Knetiga, kterého viní z nepřímého úplatkářství. Údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz SFŽP v bankách. Soud však bez veřejného projednání stíhání Knetiga po několika dnech zastavil. Státní zastupitelství s tím nesouhlasí a podalo proti rozhodnutí stížnost. Více čtěte ZDE.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání.

Policie případ letos na jaře odložila. NSZ však vydalo v rámci kontroly závazný pokyn k zahájení trestního řízení proti Drobilovi. Týdeník Respekt pak uvedl, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý Pokorné pouze to, aby případ posuzovala "ve všech souvislostech".

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...