29. dubna 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uplacené eurodotace na Střední Moravě? Úředníci si mohli přijít až na milion

Kriminalisté po zásahu na ROP Střední Morava obvinili pět lidí. Jedná se o tři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalisté po zásahu na ROP Střední Morava obvinili pět lidí. Jedná se o tři... | foto: Česká televizeReprofoto

PRAHA Obvinění úředníci, kteří rozhodovali o eurodotacích na Střední Moravě, si mohli na úplatcích dohromady přijít až na milion korun. O organizovanou skupinu se prý ale nejednalo. „Jednali ve vzájemné shodě, i jejich jednání se vztahuje ke stejným zakázkám,“ uvedla pro server Lidovky.cz státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali na regionálním operačním programu (ROP) Střední Morava v polovině dubna (VÍCE čtěte ZDE). Policie poté obvinila pětici lidí, mimo jiné z podplácení, přijetí úplatku i zneužití pravomoci úřední osoby. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, zásah se týkal „nestandardních postupů“ tří pracovníků. Ti prý za úplatek poskytovali podnikatelům nadstandardní služby (VÍCE čtěte ZDE).

Detektivové kladou pracovníkům ROP Střední Morava za vinu, že nadstandardní služby a informace o některých projektech poskytovali za úplatu ve výši dvou procent z celkové dotace. „V souhrnu se jedná o zakázky do padesáti milionů korun,“ upřesnila dozorující státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. Pracovníci úřadu, kterých se obvinění z přijetí úplatku týká, si tak mohli celkem přijít až na milion korun. 

  • Policie zadržela čtyři muže a jednu ženu ve věku od 31 do 53 let. Jedná se o dvě osoby z podnikatelské sféry a tři pracovníky ROP Střední Morava.
  • Kriminalisté se případem zabývali od konce dubna loňského roku, a to kvůli podezření z přijímání úplatku a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Policejní zásah dne 14. dubna probíhal v Olomouci, ve Zlíně a Otrokovicích.
  • Policie podle konkrétního podílu na trestné činnosti pětici obvinila z trestných činů: podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě.
  • Obviněným hrozí tresty od pěti do dvanácti let.
Akce se podle informací serveru Lidovky.cz týkala „nestandardních postupů“...

Podle Nesvadbové všichni obvinění úředníci spolupracovali. „Rozhodně o tom, co nestandardního provádějí, vzájemně určitě věděli. Můžeme hovořit i o určité formě spolupráce mezi nimi,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz Nesvadbová. 

Jako organizovaná skupina ale trojice úředníků podle státní zástupkyně nejednala. „Jednali ve vzájemné shodě, i jejich jednání se vztahuje ke stejným zakázkám. V rámci každé jednotlivé zakázky mezi nimi musela být spolupráce,“ dodala Nesvadbová. Při domovních prohlídkách také policie zabavila část majetku obviněných. Zdali detektivové zajistili také finanční obnos, nechtěla komentovat.

Obvinění úředníci jsou vyšetřováni na svobodě. Podle interního šetření na ROP Střední Morava se jednalo o selhání jednotlivců, nikoli celého systému. 

Protikorupční strategie úřadu nepomohla

Přestože podle mluvčí ROP Střední Morava Michaely Linhartové je zatím předběžné mluvit o tom, zdali obvinění úředníci přijali úplatky, úřad je už minulý týden propustil a připojil se také k trestnímu řízení. „To, že jsme se připojili k trestnímu řízení, ještě neznamená, že chceme spekulovat o tom, zdali daní zaměstnanci jsou, nebo nejsou vinni. Rozvázali jsme s nimi pracovní poměr kvůli tomu, že porušili pracovní řád včetně Etického kodexu a Protikorupční instrukce, které jsou součástí pracovní smlouvy,“ uvedla na dotaz Linhartová. 

Jak konkrétně pracovníci pravidla porušili, ale říct nechtěla. „Šlo o pracovní poměry v různé délce trvání. Všichni bývalí zaměstnanci ale pracovali na úřadu dostatečně dlouho, aby si byli plně vědomi následků plynoucích z jednání, které je jim kladeno za vinu,“ dodala.

Ukázkový program

ROP Střední Morava přitom patří mezi ukázkové regionální programy pro udělování eurodotací. Podle informací ministerstva pro místní rozvoj je Střední Morava v porovnání s ostatními na 9. místě se závazkovou alokací ve výši 101,7 procent. Pokud jde o vyplacené prostředky pro příjemce, vede si Střední Morava ještě lépe - zaujímá sedmé místo. A dokonce ještě lépe si vede v souhrnných žádostech, které program předložil na ministerstvo financí: díky 76,5 procentům předložených výdajů vzhledem k alokaci je na 5. příčce z celkových 17 operačních programů.

Ministerstvo pro místní rozvoj může u regionálních operačních programů kontrolovat, zdali regionální rada dodržuje pravidla pro poskytování dotací a zda neporušuje rozpočtovou kázeň. Rezort ale neprověřuje způsob, jakým dochází k financování vlastních projektů. To spadá do kompetence regionální rady. Ta ale podle mluvčí Linhartové ani v minulosti žádné pochybení nezjistila.

„Žádné nedostatky na této úrovni jsme neshledali. Úřad v souladu se zákonem provádí pravidelné hodnocení rizik, a to i rizika podvodu nebo korupce. Povinností zaměstnanců úřadu je hlásit každé podezření na porušení pravidel. Vedení do zásahu policie žádné takové hlášení neobdrželo,“ dodala Linhartová.

V hledáčku policie

Regionální operační programy, které mají na starosti přerozdělování a schvalování evropských dotací, jsou v policejním hledáčku už dlouhodobě.


hmHana Mazancová

Najdete na Lidovky.cz