Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Úplatek jsem nevzala,' tvrdí Tůmová. Členství v ČSSD pozastavila

Zdeňka Tůmová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeňka Tůmová | foto: brno.cz

BRNO Místostarostka Brna-sever Zdeňka Tůmová (ČSSD) odmítla tvrzení, že vzala úplatek. Bankovky, které převzala v autě, prý byly půjčka od jejího známého, podnikatele Davida Lacíka. Přesto dnes požádala o přerušení svého členství v ČSSD, řekl brněnský stranický šéf Jeroným Tejc.

Místostarostku natočila skrytá kamera, jak jí někdo předává v autě do tašky balíček bankovek. "To jsou ty materiály od té střechy, viď?" říká na záznamu Tůmová. Video zveřejnil server Novinky.cz.

Tůmová v prohlášení pro média napsala, že jí Lacík loni 12.listopadu půjčil 100.000 korun. Penězi údajně chtěla přispět na privatizaci bytu svému otci. "Pod vlivem rodinných neshod jsem od toho záměru upustila a vypůjčené peníze jsem koncem ledna 2010 panu Lacíkovi vrátila," uvedla místostarostka. Lacík, který je jednatelem stejnojmenné stavební firmy z Lovčiček na Vyškovsku, dnes záležitost nechtěl komentovat. Ve stručném vyjádření pouze odkázal na svého právního zástupce.

Pokus o politickou diskriminaci?
Pražský advokát Libor Buchta řekl, že dnes byl s Lacíkem podat vysvětlení na protikorupční policii v Brně. Nyní prý nechystají žádné další kroky, ani se nebudou vyjadřovat pro média. "Pro pana Lacíka je tato záležitost nesmírně citlivá, bere to velice vážně a chce, aby jeho vyjádření probíhala pouze oficiální cestou, to znamená pouze ve směru k příslušným orgánům," řekl Buchta.

Tejc prý věří tomu, že Tůmová udělá vše pro to, aby se před veřejností i orgány činnými v trestním řízení očistila. "Aby dokázala, že se to stalo tak, jak ona sama to popisuje," řekl Tejc. Věrohodnost vysvětlení Tůmové nechtěl hodnotit. "Ani já ani nikdo jiný v sociální demokracii není vyšetřovatel. Hlavní úloha bude na polici. Měla by kvalifikovaně říci, zda se jednalo o úplatek nebo ne," uvedl.

Tůmová záležitost označila za tvrdý pokus o její politickou diskreditaci. "Zůstává pouze otázkou, kdo za celou záležitostí stojí, kdo videozáznam v roce 2009 pořídil, z jakého důvodu a proč právě nyní v roce 2010 anonymně poskytnul veřejným médiím," uvedla.

Rychle vyvětlit nebo rychle odstoupit
Tvrdí, že podnikatele Lacíka zná pouze jako účastníka společenských aktivit, profesně se prý nestýkali. Pouze ji prý jako místostarostku Brna-sever loni požádal, aby mu pomohla při shromažďování materiálů potřebných ke zřízení soukromé mateřské školy v obci mimo Brno, ve které bydlí.

Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už dříve řekl, že pokud Tůmová nedokáže své jednání v krátkém čase uspokojivě vysvětlit, měla by rezignovat na mandáty v zastupitelstvu Brna i městské části. Tůmová ČTK v textové zprávě napsala, že mandáty si ponechá. "My jako sociální demokracie nemáme vliv na to, zda se mandátu vzdá nebo ne," řekl dnes Tejc.

Je pro něj prý podstatné, jak naložila se svým stranictvím a že se bude snažit si své jméno očistit bez vazby na ČSSD.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.