Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krajský soud rozhodl ve prospěch lobbistky Mrencové. Zrušil trest za úplatky

Česko

  9:26
PRAHA - Případem údajného úplatkářství bývalého místostarosty Mariánských Lázní za ČSSD Petra Horkého a lobbistky Jany Mrencové se bude znovu zabývat Okresní soud v Chebu. Ten v dubnu vyměřil Horkému šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, Mrencové 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku a oběma peněžité tresty.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu. foto: Martin Stolař, MAFRA

Krajský soud v Plzni v pondělí v odvolacím řízení zrušil původní verdikt a případ vrátil k novému projednání do Chebu.

Proti původnímu rozsudku chebského soudu se Horký i Mrencová odvolali. Jejich právní zástupci v odvolacím řízení požadovali, aby krajský soud věc vrátil zpět k okresnímu soudu. Státní zástupkyně byla s předchozím verdiktem i s vyměřenými tresty spokojená.

Kontrolní výbor Jihomoravského kraje nenašel v kauze Mrencová chyby ve smlouvách

Horký si v pondělí rozsudek vyslechl osobně, Mrencová, která nechodila ani k většině jednání v Chebu ani v Plzni, nepřišla ani tentorkát.

Případ vyšel najevo při telefonních odposleších Horkého na podzim 2014 při vyšetřování jiné trestní věci, v níž bylo nakonec jeho stíhání zastaveno. Policisté zachytili hovor, ve kterém Mrencová říká Horkému, že hrozí, že o něm chce negativně psát redaktor MF Dnes, ale že to může odvrátit. Za to požádala o 25 tisíc korun. S 20 tisíci pak policie Horkého před schůzkou zadržela. Nikdy se ale nezjistilo, který redaktor o něm chtěl psát.

Obhájci obou obžalovaných odmítli, že by se jejich klienti dopustili úplatkářství. Podle nich šlo pouze o pokračování služeb, které Mrencové firma pro Horkého v minulosti opakovaně dělala. Ani předání peněz v hotovosti nebylo podle nich ničím neobvyklým. „Úplatek je hluboký omyl. Byl to klasický učebnicový příklad PR služeb,“ řekl v listopadu v závěrečné řeči u krajského soudu advokát Mrencové. On i právní zástupce Horkého se stejně jako u soudu v Chebu ohradili proti použití odposlechů, které podle nich nebylo oprávněné.

Jméno lobbistky Mrencové se v médiích hojně objevovalo letos před krajskými volbami hlavně v souvislosti s její spoluprací s tehdejším jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Média ji označovala za jeho falešnou mluvčí, která pod pseudonymem Lucie Proutníková rozesílala e-maily s citacemi Haška a pozvánky na akce s jeho účastí. Zprávy z e-mailové adresy Proutníkové chodily novinářům vedle oficiálních zpráv z tiskového odboru kraje. Hašek popřel, že by Proutníkovou znal, spolupráci s Mrencovou ale nepopřel. Bývalá mluvčí kraje Denisa Kapitančiková tvrdila, že se za jménem Proutníková skrývá právě Mrencová. Kontrolní výbor zastupitelstva nenašel ve smlouvách kraje s firmami kolem Mrencové žádná pochybení, věcí se zabývá i policie.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat