Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza úplatků na dálnicích. Žalobkyně sebrala případ protikorupční centrále

Česko

  6:00
PRAHA - Závažnou úplatkářskou kauzu ve vedení Ředitelství silnic a dálnic přebral v pořadí již třetí vyšetřovatel. Dozorující státní zástupkyně Jana Jahodová rozhodla o odebrání věci protikorupční centrále v Praze a věc nově dostala na starosti expozitura v Českých Budějovicích. Případ navíc čeká další zásadní změna: kvůli odchodu Jahodové ji bude dozorovat jiný státní zástupce.

Šéf Ředitelství silic a dálnic Alfred Brunclík foto: ČTK

"V Českých Budějovicích je to od minulého týdne, o odebrání rozhodla dozorující státní zástupkyně a vedení našeho útvaru rozhodlo, že to bude zpracovávat tamější expozitura," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšetřování případu, v němž policie stíhá například bývalé šéfy ŘSD Alfréda Brunclíka a Petra Laušmana nebo výkonného ředitele firmy Michala Halu, tak dál provázejí pochybnosti. Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje závažná obvinění, podle nichž kriminalisté nepřípustně tlačili na jednu ze svědkyň a navíc prozradili její identitu. 

"Jsou tam podání, která se prověřují. Aby byla zajištěna objektivita dalšího vyšetřování do doby, než budou stížnosti vyřízeny, věc byla předána do Českých Budějovic," přiblížila serveru Lidovky.cz státní zástupkyně Jahodová. Právě ona už jednou nechala vyšetřovatele vyměnit, loni musel skončit kvůli neplnění pokynů státní zástupkyně.

Michal Hala

Jak informoval server Lidovky.cz, na konci června skončí s dozorováním případu i samotná Jahodová, končí jí totiž stáž na Vrchním státním zastupitelství. "Můj odchod byl dlouhodobě plánovaný a krajský zástupce trvá na mém návratu, protože mě potřebuje," přiblížila státní zástupkyně důvody odchodu. 

Kauza se týká pronájmů několika dálničních odpočívadel na dálnicích D5 a D47. Manažeři ŘSD je za úplatek přenechali soukromé společnosti Monstera International, která je pak s tučným ziskem pronajala provozovatelům čerpacích stanic. Škoda jde podle kriminalistů do stamilionů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat