Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vystoupení Rathovy advokátky? Naprostá nehoráznost, míní žalobce

David Rath s advokátkou Marcelou Ondřejovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath s advokátkou Marcelou Ondřejovou | foto: ČTK

PRAHA Ani den a půl nebude Davidu Rathovi stačit na závěrečnou řeč u Krajského soudu v Praze. Expolitik obžalovaný z korupce se snaží přesvědčit soudní senát a veřejnost, že nebral úplatky. V úterý pálil především do výpovědi spolupracují obviněné Ivany Salačové a do nejmenšího detailu zakázku na opravu zámku Buštěhrad. Pozornost na sebe však strhla Rathova advokátka, která si postěžovala na přísedící.

Hned zkraje úterní promluvy se Rath zamotal do svých poznámek, když chtěl mluvit o tom, za co bral úplatky. Hovořil o tom přitom již včera. Při letmém pohledu do jeho papírů se zdálo, že má na něm vypsány pouze body, nikoliv souvislý text. Bylo vidět, že Rath je opravdu detailně připraven, zmiňoval konkrétní stránky z rozsáhlého spisu, citoval z přepisů odposlechů pro snažší orientaci označených samolepkami.

Za pečlivost se dokonce sám pochválil, na rozdíl od obžaloby prý cituje s kontexem a bez dezinterpretací. „Pokud chcete někoho odsoudit a jaksi zlikvidovat, pak byste to měli dělat tak, jako se já snažím vést svou obhajobu,“ otočil se směrem k soudnímu senátu. 

Exhejtman rozebral výpoveď spolupracující obviněné Ivany Salačové, která u ní uvedla pouze, že se o úplatcích pro Ratha domnívá. „Já o žádných aktivitách Salačové ve směru Petr Kott, Kateřina Pancová nevěděl,“ uvedl Rath. Stejně tak připomíná, že i zástupci firem, které dávaly úplatky, popřeli, že peníze měly končit u něj.

Jirát nicméně opakovaně tvrdil, že Rath stál v pozadí a „špinavou práci“ pro něj dělali Kott s Pancovou, které již soud poslal na 7,5 let za mříže. „Sem v hrozně nepříjemné situaci. Mám vyvracet, že jsem měl něco vědět. Ale já nevím co,“ tvrdil.

Výslech Salačové podle něj proběhl pod policejním tlakem. „Mám takový pocit, že ji výpověď nenaučili dokonale,“ rýpl si. Po výslechu se podle něj ptala policistky, jestli „to řekla dobře“. Výpověď slánské podnikatelky Rath zpochybňuje opakovaně, spíš než pádné důkazy proti němu prý poskytla policii pouze dojmy. Navíc, co se policii nehodilo, to podle Ratha škrtla. 

Žalovaný exhejtman to dokazoval na zakázce na opravu zámku Buštěhrad. „ Od určité fáze byla odkázána na to, co kde zaslechla, na drby. A na tomto staví obžaloba,“ uvedl. Salačová pouze žila v domněnkách, že se se zakázkou manipuluje.

Rath se stejně jako v pondělí opřel do vyšetřovatelů, kteří podle něj ohýbali důkazy. „I když to bylo srozumitelné a nedalo se to interpretovat jinak, tak to pomineme,“ rozčílil se a ošklivě se podíval na státního zástupce Petra Jiráta. Ten se snažil poslouchat Rathova slova, že důkazy svědčí proti obžalobě, se stoickým klidem. Čas od času na něm však šlo vidět, že se v něm vaří krev, chvilkami se neubránil úšklebkům.

Pokud už nějaké peníze z rekonstrukce zámku Buštěhrad skutečně zůstaly, podle Ratha nešly jemu, ale na volby. Snažil se to doložit odposlechem, na němž se o nich baví Pancová se Salačovou s tím, že podnikatelka říká: „Jasně, jasně, na volby.“ Rath si postěžoval, že taková nahrávka u soudu nezazněla. 

Na chodbě dopoledne Rath uvedl, že ho nikdo ze senátu neposlouchá. Po přestávce způsobila malé pozdvižení jeho advokátka Marcela Ondřejová, když se postavila a upozornila soudce Roberta Pacovského, že jedna z přísedících sleduje monitor počítače, místo aby poslouchala jejího klienta. Jinak klidného předsedu senátu Roberta Pacovského zjevně vytočila. 

Soudce Robert Pacovský

Soudce Robert Pacovský

„Je běžné, že si přísedící čte poznámky na monitoru, nebudu vůbec na tuto poznámku reagovat,“ ohradil se podrážděně. S přísedícími má Rath ostatně problémy dlouhodobě, již v minulosti si stěžoval, že během jeho promluv nevhodně pošklebují.  

Do Ondřejové se později na chodbě opřel i státní zástupce Jirát. „Já to považuji za naprostou nehoráznost a může být ráda, že nedostala pořádkovou pokutu,“ komentoval výstup Rathovy advokátky. 

Během řeči také popisoval, jak za jeho vedení fungovalo na středočeském hejtmanství schvalování veřejných zakázek, detailně se chtěl věnovat každé zakázce, kvůli níž je obžalován. V úterý se však nedostal dál než k zámku Buštěhrad, u něhož rozebíral úplné detaily. Soudní senát a početná veřejnost se tak například dozvěděly, jaký je rozdíl mezi vápennou a cementovou maltou, vyslechl sáhodlouhou přednášku na téma omítky. Po několika hodinách nakonec Rath skončil obsáhlou rozmluvu k Buštěhradskému zámku, než stačil začít mluvit o tendru na kladenskou nemocnici, soudce ho zastavil. Závěrečná řeč tak bude pokračovat ve středu.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz