9. listopadu 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úplatky v pivnici? Vyšetřování druhé kauzy soudce Jelínka skončilo

Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky. | foto: Koláž

PRAHA Jedno soudní kolečko ještě neskončilo, litoměřický soudce Ladislav Jelínek však brzy na lavici obžalovaných zasedne podruhé. Policisté totiž ukončili vyšetřování úplatkářské kauzy z letošního května, kde kromě Jelínka figuruje i bývalý vysoce postavený policejní důstojník Petr Hladký a další tři obvinění.

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil dozorující státní zástupce Radim Dragoun. „Policejní orgán mi spis s návrhem na podání obžaloby ještě nedoručil, ale je to otázka maximálně několika týdnů,“ řekl serveru Lidovky.cz. Obžalobu chce soudu stihnout poslat do konce letošního roku.

Vyšetřování tak běželo relativně rychle, policisté si pro Jelínka přišli koncem června. Jak dříve informoval server Lidovky.cz, případ se týká celkem tří skutků, přičemž jméno soudce figuruje ve dvou.

Jelínek, dočasně zbaven taláru, nabízel vytipovaným lidem přes prostředníky, že za úplatku zařídí lepší rozsudky u kolegy, soudce litoměřického okresního soudu Vlastimila Nedvěda. V prvním případě měl Jelínek vzít 31 tisíc korun za urychlení žádosti o navrácení řidičského průkazu, v druhém podle obvinění žádal se společníky 380 tisíc po Ukrajinci stíhaném kvůli uplácení. Skupina se scházela v litoměřické pivnici Sparta, kde měl soudce převzít úplatky.

Bývalý šéf cizinecké policie v Litoměřicích Petr Hladký

Bývalý šéf cizinecké policie v Litoměřicích Petr Hladký

Třetí část případu se týká expolicisty Hladkého, jenž se chtěl vykoupit 300 tisíci z hrozícího trestu za uplácení. Zaplatil prostředníkům Otu Güttnerovi a Františku Froňkovi. Jeho peníze však k soudci podle obvinění nikdy nedorazily, ponechali si je Güttner s Froňkem.

Podle státního Dragouna se původní policejní verze během vyšetřování nezměnila. „Karty v zásadě zůstaly rozdány tak, jak byly na začátku,“ uvedl. Důkazy proti Jelínkovi a spol. nicméně nechtěl komentovat. „Je jich celá řada, jednotlivé nelze vytrhávat z kontextu. Bavit se o nich budeme až u soudu,“ řekl jen.

OBVINĚNÍ V KAUZE SOUDCE JELÍNKA

  • Ladislav Jelínek - podvod
  • Tomáš Šimek - podplacení
  • František Froněk - podplacení, podvod
  • Petr Hladký - podplacení
  • Ota Güttner - podplacení

V případu však figurují odposlechy, podle informací serveru Lidovky.cz policisté monitorovali Jelínkovu komunikaci půl roku. Proti soudci také svědčí několik výpovědí, on sám nicméně vylučuje jakékoliv úplatky. Vzal si prý pouze tisíc korun a půjčku 55 euro.

Letos v červenci navíc Jelínka Okresní soud v Jičíně potrestal tříletou podmínkou v další úplatkářské kauze kolem soudce Josefa Knotka. Verdikt je však prozatím nepravomocný.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz