Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
26. září 2009 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úplatný poslanec Šustr skončil. TOP 09 si ho škrtá

Ladislav Šustr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Šustr. | foto: iDnes.czReprofoto

PRAHA Poslanec Ladislav Šustr (zvolený za KDU-ČSL, kandidující za TOP 09) rezignuje kvůli kauze s nabídkou peněz za změnu zákona na posty ve sněmovně a dozorčí radě Sazky. Uvedl to v prohlášení, které rozeslal do médií.

Podle MfD byli zástupci KSČM a TOP 09 za milion korun ochotni slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora. Navíc slíbili dárci peněz skrytí jeho identity, čímž by byl porušen zákon.

Za komunisty dohadovali obchod místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš. Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu ráno vydal prohlášení, v němž žádá jejich odvolání. Rozhodne o nich výkonný výbor strany.

VÍCE ČTĚTE: Odstupte, vyzývá šéf komunistů své dva místopředsedy

Strany oslovoval novinář, který se vydával za majitele neexistující sítě heren. Jednali s ním i zástupci všech dalších sněmovních stran kromě Strany zelených, která nabídku ihned odmítla. Občanští a sociální demokraté a lidovci podle listu na "obchod" nakonec nepřistoupili.

Šustr tvrdí, že jednání vedl sám za sebe. "V každém případě bych pokládal za nespravedlivé a zcela nepravdivé tvrzení, že můj postup byl postupem politické strany TOP 09. Po celou dobu jsem jednal já sám a s nikým dalším jsem svá jednání nekonzultoval," uvedl.

Strana už ho vyškrtla z kandidátky. "Zdůrazňujeme, že Ladislav Šustr není členem TOP 09 a neměl žádné oprávnění jednat za TOP 09 v jakékoli věci. O svém jednání nikoho z členů a odpovědných funkcionářů TOP 09 neinformoval a dopustil se ho zcela svévolně," uvedl v prohlášení lídr strany Miroslav Kalousek. MfD tvrdí, že vyjednávala právě s Šustrem proto, že na něj jako na nejvhodnější osobu odkázal stranický manažer TOP 09 Luděk Kudláček.

Za Šustra by mohl do sněmovny nastoupit jako náhradník někdejší poslanec KDU-ČSL Jan Grůza, který po volbách v roce 2006 skončil v Jihomoravském kraji na pátém místě. Kandidát o příčku výše, Jan Husák, se již poslancem stal, protože nahradil exposlance Milana Šimonovského. Grůza nyní působí jako předseda dozorčí rady Pozemkového fondu.

Prohlášení Ladislava Šustra

V pátek jsem informoval člena přípravného výboru TOP 09 Miroslava Kalouska o skutečnosti, že jsem byl konfrontován redaktorem MF Dnes s natočením svých rozhovorů o možném sponzorském daru na svojí volební kampaň. Již v tomto rozhovoru jsem nabídl, že shledá-li TOP 09 mé jednání za nepřijatelné, bez protestu odstoupím z kandidátky a nebudu se nadále nijak pro TOP 09 angažovat.

Zdůrazňuji, že jednání jsem vedl sám a až do tohoto pátku jsem o něm nikoho z TOP 09 neinformoval. Nejsem ani řadovým členem TOP 09, nepodal jsem přihlášku do této strany a souhlasil jsem s nabídnutou kandidaturou do Poslanecké sněmovny jako nestraník. Jsem si jist, že ani sponzorský dar, ani jakýkoliv jiný hmotný prospěch by nemohl nijak ovlivnit mé politické rozhodování při hlasování o novele loterijního zákona. Abych vyloučil další pochybnosti o možném střetu zájmů, budu okamžitě rezignovat na svoji pozici v dozorčí radě Sazka, a. s.
Pokud jsem svým postupem zklamal ty, kteří mně věří a mají mě rádi, hluboce se jim omlouvám. V každém případě bych pokládal za nespravedlivé a zcela nepravdivé tvrzení, že můj postup byl postupem politické strany TOP 09. Po celou dobu jsem jednal já sám a s nikým dalším jsem svá jednání nekonzultoval. V určité fázi jsem jednání přerušil, protože jsem začal ztrácet důvěru v celou záležitost.

Mám za sebou 65 let poctivě prožitého života naplněného prací, za kterou se nemusím stydět. Chci mít stejný pocit i ze závěru své politické kariéry.
Jakkoliv si nejsem vědom žádných nečestných motivů či snahy osobně se obohatit, nechci se zříct osobní politické odpovědnosti. Rovněž nemám v úmyslu nabízet politickým soupeřům TOP 09 levnou předvolební munici. Budu proto rezignovat na svůj mandát v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

V Telnici 26. září 2009
Ladislav Šustr

Podle Kalouska Kudláček selhal a strana s ním dále spolupracovat nebude. Šustr podle MfD při jednání ujistil fiktivního majitele heren, že má stejný zájem jako on. "Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojoval za jejich věci," cituje list. Sliboval rovněž, že promluví právě s lídrem TOP 09 Kalouskem, aby věděl, že jeho strana bude majiteli kasin do budoucna "povinována".

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg serveru iDnes řekl, že je Šustrovým chováním zděšen. Nějaký takový skandál prý ale očekával. "V okamžiku, kdy máte několik tisíc členů, se vždycky objeví někdo, kdo selže," řekl.

Za komunisty dohadovali obchod místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš.

Dolejš: Podobných schůzek jsem absolvoval řadu

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes řekl, že by měli zvážit své setrvání ve funkcích. Dolejš by takový krok však viděl jako přiznání viny, a protože se cítí nevinný, rezignovat nehodlá.

MfD ve čtvrtek Dolejše i Šustra s jejich výroky natočenými skrytou kamerou konfrontovala. Oba shodně prohlásili, že ve svém chování nevidí žádný problém. Dolejš přiznal, že podobných schůzek s lidmi ze světa hazardu absolvoval v poslední době řadu, nikomu prý však změnu zákona nesliboval.

Nový loterijní zákon chtějí lidovci předložit po volbách. Místopředseda strany David Macek v srpnu oznámil, že v něm chtějí zakázat internetové sázení, veškerou reklamu na hazard a také zřídit fond, do něhož by se část peněz z hazardu odváděla. Rozdělovaly by se pak na prospěšné účely v grantovém řízení.

Vyšší zdanění hazardních her navrhovala KDU-ČSL neúspěšně i do balíčku úsporných opatření, který v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Návrh loterijního zákona nyní zpracovává i ministerstvo financí, v červnu mu jeho věcný záměr vrátila legislativní rada vlády

Vyjádření Miroslava Kalouska a TOP 09

Přípravný výbor TOP 09 vydává následující prohlášení k článku MF DNES z 26. září "Odhaleno: politici vezmou milion za změnu zákona".
Poslanec Ladislav Šustr figuruje na čtvrtém místě jihomoravské kandidátky TOP 09 jako nestraník. Dnešním dnem ho s jeho vědomím přípravný výbor z této kandidátky stahuje. Zdůrazňujeme, že Ladislav Šustr není členem TOP 09 a neměl žádné oprávnění jednat za TOP 09 v jakékoli věci. O svém jednání nikoho z členů a odpovědných funkcionářů TOP 09 neinformoval a dopustil se ho zcela svévolně.
Pan Luděk Kudláček není vedoucí kanceláře celé TOP 09, je pouze manažerem pro volební obvod Praha pracující pro TOP 09 na živnostenský list. Skutečnost, že pražský stranický manažer si není schopen uvědomit, kdo smí či nesmí jednat za TOP 09 v jakékoli věci, je takové selhání, které vylučuje další možnost spolupráce s politickou stranou, která chce stavět na profesionalitě svých členů a svého aparátu. Navíc pokládáme za trestuhodné, že ani on o tomto jednání nikoho z členů a funkcionářů neinformoval.
TOP 09 považuje postup MF DNES za jeden z možných nástrojů, jak odhalit praxi, která je pro TOP 09 zcela nepřijatelná a je v zásadním rozporu s étosem jejího "Hodnotového desatera". Trváme však na tom, že nebyla testována politická strana TOP 09, testován byl jeden nestranický kandidát. Naším kandidátem již není.
Tímto rozhodnutím pokládá přípravný výbor TOP 09 záležitost za uzavřenou.

za přípravný výbor TOP 09
Miroslav Kalousek

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!