Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko ozáří obří měsíc. V pátek bude úplněk nejníž nad obzorem a bude se zdát větší

Noční oblohu rozzářil „superúplněk“ (21.3.2019) foto: Reuters

V noci na sobotu 22. června bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk v roce, který bude následovat 28 hodin po letním slunovratu a v té době se bude Měsíc nacházet prakticky na nejjižnějším bodu své dráhy. Díky optické iluzi se tak bude zdát mnohem větší, než když je vysoko na obloze. Podobný úkaz bude možné spatřit příští rok a poté až za 18 let.
  18:28

Informaci v pondělí sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Měsíc obíhá po dráze mírně skloněné od roviny zemské dráhy, které se odborně říká ekliptika. Ekliptika se lidem díky sklonu osy zemské rotace jeví v některých místech na obloze níže, v jiných výše. Nejjižnější bod leží v souhvězdí Střelce. V době červnového úplňku se bude Měsíc nacházet poblíž tohoto bodu a navíc nejjižněji na své dráze. Bude tedy téměř nejníže, kde při úplňku v Česku může být. Na některých místech nevystoupá výš než nad 10 stupňů nad obzor.

Měsíc samotný nebude větší než obvykle, ale při západu nebo východu se může lidem větší zdát. Jedná se o optickou iluzi. Vycházející či zapadající Měsíc lidský mozek porovnává se vzdálenými objekty na obzoru. Díky tomu vypadá větší, než když se nachází vysoko na obloze.

Patrné bude žlutější zbarvení a menší jas Měsíce. Při této malé výšce Měsíce nad obzorem bude podle Horálka dost hrát úlohu zeslabení světla v zemské atmosféře, neboť paprsky jdoucí od Měsíce k pozorovateli budou muset urazit delší dráhu zemským vzduchem.

Takto nízko položený úplněk nad obzorem bude ještě příští rok, konkrétně 11. června. Další podobná příležitost pak nastane 22. června 2043. Jedná se tedy o poměrně jedinečnou příležitost, dodal Horálek.

Autoři: ,