13. září 2015 19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

’Uprchlíci jsou jen část levárny, která má rozjeb** EU,’ přednášel Landa fanouškům

Daniel Landa má být jednou z hvězd festivalu Benátská noc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Landa má být jednou z hvězd festivalu Benátská noc | foto: archiv LN - Jan Zátorský

PRAHA Zpěvák Daniel Landa během sobotního koncertu v Praze nabídl posluchačům kromě ohlédnutí za svou hudební kariérou i přednášku o současné uprchlické krizi. Na pódiu se před masou lidí rozpovídal mimo jiné i o tom, že „uprchlíci jsou jen malou částí veliké levárny, kterou na nás někdo přichystal“. Jejím cílem je prý „rozjeb** stabilitu Evropské unie, rozjebat naše země,“ burácel.

Zpěvák Daniel Landa vystoupil v sobotu večer před svými fanoušky na Velekoncertu v pražských Letňanech. Pod širým nebem však hudební část, která měla připomínat jeho životní příběh, roztrhl přednáškou o aktuální situaci v Česku, potažmo celé Evropě. A nevynechal ani uprchlické téma. K tomu ho prý již delší dobu vyzývali různí lidé.

Veliká levárna, varoval Landa

„Chtěl bych vám říct, že situace je mnohem vážnější, než si kdokoliv z vás dokáže představit. Náš svět je ve válce. A naše země je v zásadní etapě. Jde o to, zda řekneme ano rozvratu, anebo ne,“ pronášel mohutným hlasem do zvuku varhanů. „Uprchlíci jsou jen malou částí veliké levárny, kterou na nás někdo přichystal. A co je cílem této levárny? Rozjebat stabilitu Evropské unie, rozjebat naše země,“ vysvětlil před davem lidí, kteří jej odměnili velkým potleskem.

Daniel Landa
Daniel Landa

On sám se prý namísto prázdných výkřiků již pustil do boje. „Do boje, v němž jde o život. A do tohoto boje volám každého českého bojovníka a každou českou bojovnici,“ vzkázal. Nato přišel aplaus. „Nezapomeňte, odkud jste vzešli. Z Keltů, Germánů a Slovanů. Nikdy na to nezapomeňte,“ pokračoval ve svém připraveném proslovu.

„Bratři a sestry, čeká nás těžká doba. Vytrvejte,“ vzkázal publiku a začal zpívat další píseň ze svého repertoáru. V něm se mimo jiné vrátil i ke kontroverznímu období, kdy vystupoval v neslavně proslulé kapele Orlík. Landa se přitom dvacet let od skinheadského uskupení důrazně distancoval. Tvrdí, že šlo o „hřích mládí“.

Svými proslovy vstupoval i do skladeb. ,„Vy jste válečníci, ne Švejkové, Čechové“ či „Chraňte naše duše, často zaznívá do nebe,“ vzkázal Landa fanouškům rozvážným hlasem jako své poselství.

skŠárka Kabátová

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.