Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uprchlické tábory? Nikdo se nás neptal, jen nám to oznámili, zní z obcí

Do detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku nemá veřejnost... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku nemá veřejnost... | foto: ČTK

PRAHA Areál věznice na Lounsku i objekt na Frýdecko-Místecku už brzy přivítají první uprchlíky. Starostové tamních obcí si ale stěžují, že o záměru ubytovat v jejich lokalitě imigranty, s nimi nikdo nejednal. „Prakticky jsem se to dozvěděl v médiích,“ říká starosta Lubence Jiří Chaloupecký.

Bývalá věznice Drahonice, která leží poblíž Lubence na Lounsku, se má stát dalším zařízením pro uprchlíky. Areál má ministerstvu vnitra poskytnout zhruba 300 míst pro zajištění imigrantů z východu. 

„Někdy na začátku týdne mi volali s tím, že se o tom uvažuje, ale že vše je ještě v jednání. A teď v médiích čtu, že už je vše rozhodnuto,“ stěžuje si na komunikaci s rezortem starosta Lubence Jiří Chaloupecký. Obec prý nic konkrétního neví, a proto dokonce svolala mimořádné zastupitelstvo. „Uděláme i petici a vyslovíme se proti táboru. Nechceme ho tady,“ dodává.

Vězeňská služba nedávno začala uvažovat o tom, že areál znovu otevře – to kvůli narůstajícímu počtu vězňů. Jen oprava kotelny se tehdy odhadovala na 11 milionů korun, podle starosty by se ale cena celé rekonstrukce vyšplhala až na 70 milionů.

O nás bez nás

„Objekt je schválen jako věznice, to znamená, že pokud by tam chtěli zajistit ubytování, odporuje to územnímu plánu. Byla by potřeba rekolaudace, a to my jako obec v žádném případě neschválíme. Obec Lubenec bude rozhodně proti,“ řekl Chaloupecký.

Volba Drahonic coby detenčního zařízení navíc starostu překvapila – podle něj není v objektu kuchyně ani topení. „Že je to rozhodnutý, jsem se prakticky dozvěděl z médií,“ dodal s tím, že další zařízení pro imigranty vznikne i v blízké Balkové. „Na tuto oblast už je to moc,“ dodal.

Potřeba zajistit další místa pro uprchlíky vznikla poté, co se poměrně rychle...

A na protiúder se Chaloupecký už začal připravovat: svolal mimořádné jednání zastupitelstva, obec připravuje petici, stavební úřad vypracovává posudek a na obecném stanovisku pracuje i právník. „Nějakou kličku ale vždycky najdou,“ dodal starosta.

„Pouze nám to oznámili“

Potřeba zajistit další místa pro uprchlíky vznikla poté, co se poměrně rychle naplnila kapacita zařízení v Bělé pod Bezdězem. Také tam přitom úřad navýšil kapacitu o dalších 700 běženců. Právě proto se v pátek otevřel detenční areál ve Vyšních Lhotách. Starostka obce, kam objekt o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních spadá, si stejně jako Chaloupecký ale stěžuje na komunikaci.

„Nás se nikdo neptal, informace byly pouze oznamovací, že ve vládě rozhodli a ministerstvo sděluje. Dotaz nevznikl ani jeden, názor můj či zastupitelstva nikoho nezajímal,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz starostka Dana Nováková.

Potřeba zajistit další místa pro uprchlíky vznikla poté, co se poměrně rychle...
Zařízení pro uprchlíky.

Ne že by podle ní ministerstvo nekomunikovalo vůbec. Když se o uprchlíky začala veřejnost více zajímat, na dotaz Novákové jí ministerstvo odpovědělo, že „se o tom uvažuje“. „A pak už nám jen řekli, že už o nás rozhodli. Věřím, že kolegové (starostové) jsou ve stejné situaci,“ dodala.

V současné době tak starostka vyjednává o tom, jak konkrétně bude uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách fungovat. Žádá posílení policejních hlídek, zajištění bezpečnosti v samotném areálu, nové oplocení a v neposlední řadě i schválení příspěvku pro obec.

Zařízení pro uprchlíky.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jatka78 - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jatka78 - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jatka78 - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.