Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Uprchlý podnikatel Pitr se vrací do Česka, dobrovolně

Česko

  19:25aktualizováno  19:59
Podnikatel Tomáš Pitr, který je ve vazbě ve Švýcarsku se rozhodl dobrovolně vrátit do Česka. Podle dostupných informací vzal v pátek zpět žádost o švýcarský azyl a rozhodl se vrátit do České republiky. Návrat by se mohl uskutečnit během několika týdnů.

Tomáš Pitr foto: ČTK

Informaci přinesl server iDnes.cz s odvoláním na podnikatelova advokáta. "Pan Pitr od léta loňského roku průběžně hodnotil stav projednávaní jeho věci a jeho úroveň a nabyl přesvědčení, že v jeho procesu začala být plně respektována jeho práva na spravedlivý proces," řekl serveru Pitrův obhájce Jan Křivánek.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvodem Pitrova návratu by mohla být reakce na verdikt z prosince minulého roku, kdy pražský městský soud rozhodl o obnovení Pitrova procesu z roku 2006. Tehdy byl odsouzen na pět let do vězení za daňové delikty z roku 1994, společně s Miroslavem Provodem.

Michal Provod a Tomáš Pitr před soudem

V úvahu přicházejí i osobní důvody. "Můj klient vzal v úvahu i dlouhodobé odloučení od své rodiny a ve snaze zásadně přispět ke zrychlení trestního řízení v jeho věcech a k jeho zjednodušení, učinil dnešního dne ve spolupráci se svými švýcarskými advokáty krok směřující k tomu, aby byl bez odkladu vydán do České republiky," řekl Křivánek serveru.

Pitr požádal ve Švýcarsku o azyl hlavně kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice. Hned po Pitrově zadržení Česko okamžitě požádalo o jeho vydání.

Křivánek zdůraznil, že je to Pitrovo dobrovolné rozhodnutí, které již loni avizoval Městskému soudu v Praze. Už tehdy prý uvedl, že za odpovídajících okolností je připraven souhlasit s vydáním do ČR.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Uprchlý podnikatel byl zadržen předloni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici a od té doby je ve švýcarské vydávací vazbě. Česká republika totiž okamžitě požádala o jeho vydání a na konci září tamní nejvyšší federální soud české justici vyhověl.

Obnovené řízení, které Pitr loni vybojoval, se týká kauzy údajných daňových deliktů. Pitr prý pomocí fiktivních faktur vymáhal po finančních úřadech vrácení daní, na které neměl nárok a připravil stát asi o 51 milionů korun.

Soud spojil kauzy, je to komplikované

Idnes.cz píše, že věc je komplikovaná, protože Pitr dostal souhrnný trest, kdy soud spojil kauzu daňových podvodů a Pitrovu účast v případě Setuza. V té údajně v roce 2000 spolu s Michalem Zouharem vyvedl akcie firem Setuzy a Milo Surováren ze společnosti Agrocredit a způsobil jí škodu přes 700 milionů.

"Soud tak musí obrazně řečeno obě kauzy opět rozdělit a nově říci, jaký bude přiměřený trest za kauzu Setuza (které se verdikt o obnově procesu nedotkl) a vydat pak nový zatykač. Stejně musí postupovat v případě daňových trestných činů, protože u některých byl rozhodnutím soudu uložený trest Pitrovi zrušen," uvádí server.

Pitrův proces

Za daňové delikty z roku 1994 poslal vrchní soud Pitra v roce 2006 na pět let do vězení. Podnikatel byl loni v červenci zadržen ve švýcarském Svatém Mořici, od té doby je ve vazbě. Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení, o němž pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze.

Autor: