PRAHA Ombudsman Otakar Motejl se včera pustil do sociálních pracovníků. Někteří úředníci totiž podle něj často zneužívají své postavení a brání rodičům, aby navštěvovali své děti, které byly dočasně umístěny do zařízení, jako je třeba Klokánek. Podobnou pravomoc má přitom podle něj jen soud.
„Oprávnění zasáhnout do vztahů mezi rodiči a dětmi sice orgány sociálněprávní ochrany dětí sdílí se soudy, ovšem nejzávažnější rozhodnutí, jakými je omezení styku dětí s matkou a zákaz styku dětí s otcem, náleží výlučně do pravomoci soudu,“ vysvětlil Motejl.
Ombudsman představil několik konkrétních případů a úřady kritizoval i kvůli postupu ve známé kauze týraných chlapců z Kuřimi.
Jejich otec Radek Coufal nebyl podle policie do případu nijak zapleten, ale přesto své dva syny umístěné v Klokánku nemohl půl roku navštěvovat. Takové jednání Motejl označil za surovou hru a podotkl, že „zájem dítěte nelze hájit v případě, nebude-li respektována jeho citová vazba k rodičům.“ Motejl zmínil i další případ, ve kterém byly do Klokánku umístěny čtyři děti kvůli podezření, že je otec zneužívá. Policie žádné důkazy o zneužívání nenašla, přesto je otec nesměl navštěvovat.
Motejl tvrdě kritizoval i přímo Klokánek. Jeho závěry, ze kterých sociální pracovníci v tomto případě vyšli, se prý totiž naprosto lišily od odborné zprávy státní organizace Krizové centrum. To podle Motejla „vzbuzuje vážné pochybnosti“ ohledně objektivity zařízení.
Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí, pod který Klokánek spadá, ombudsmanovu kritiku odmítá. Motejl se podle ní zastává jen práv rodičů a ignoruje práva dětí. „Pan ombudsman možná dobře hájí práva dospělých, ale určitě ne dětí. Nebere v úvahu, že Česká republika přistoupila k Úmluvě o právech dítěte,“ namítá Vodičková.
Šéfka Fondu ohrožených dětí navíc zvažuje, že Motejla zažaluje. Nelíbí se jí totiž, jak ombudsman o „její“ organizaci mluví. „Asi nám nezbude nic jiného, než podat na ombudsmana žalobu na ochranu dobré pověsti organizace,“ řekla LN Vodičková.