22. května 2015 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřad ho 18x odmítl. Za neposkytnutí informací zaplatí bojovníkovi ze Zlína 40 tisíc

Osmnáckrát se snažil zjistit pravdu. Luděk Maděra dostane odškodné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmnáckrát se snažil zjistit pravdu. Luděk Maděra dostane odškodné. | foto: FB (Luděk Maděra)

ZLÍN Zlínský krajský úřad musí neoprávněně odmítnutému žadateli o informace vyplatit odškodné 40 000 korun. Rozhodnutí vydal v dubnu Okresní soud ve Zlíně, jeho závěry v pátek zprostředkoval zastupitel Pirátů v Praze Mikuláš Ferenčík.

Žadatel Luděk Maděra se domáhal informací o smlouvách a odměnách ve Zlínském kraji, krajský úřad mu je osmnáctkrát odmítl poskytnout. Zákon o svobodném přístupu k informacím platí od ledna 2000.

„Způsob vyřizování podání žalobce (Maděry) byl naprosto neakceptovatelný, když žalovaný (Zlínský kraj) projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci a realizaci jeho politického práva, ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní,“ píše se podle Ferenčíka v odůvodnění rozsudku.

Maděra, který za Piráty kandidoval ve sněmovních a senátních volbách, věří, že úřady nebudou chtít odškodné platit a nakonec informace raději poskytnou. Předseda Pirátů Lukáš Černohorský je ale skeptičtější: „Úřad raději zaplatí pokutu, než aby informace poskytoval v souladu se zákonem.“ Se stejným porušováním zákona o svobodném přístupu k informacím se Piráti setkávají i v Praze. „Budeme požadovat, aby způsobenou škodu nahradili odpovědní politici a úředníci,“ uvedl zastupitel Pirátů v Praze Jakub Michálek.

Podle serveru Hlídacípes.org stojí Maděra už za dvěma zásadními judikáty Nejvyššího správního soudu, týkající se povinnosti úřadů poskytovat informace o platech a odměnách svých úředníků. První byl vydán v květnu 2011 a týkal se mimořádných odměn vedoucí oddělení zlínského magistrátu, druhý z října 2014 pak odměny ředitele základní školy Lhota u Vsetína. Přestože účastníky obou řízení byl i Krajský úřad Zlínského kraje, nevedla existence přesvědčivé soudní judikatury k vydání obdobné informace o mimořádných odměnách vedoucích odborů a ředitele dotčeného úřadu.

Lidovky.cz, ČTK