Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřad práce ČR povede Bílková, Drábek zvažuje Brusel

Česko

  13:00
PRAHA - Novou šéfovou Úřadu práce ČR bude Marie Bílková, ředitelka odboru na ministerstvu financí ve funkci nahradí Jiřího Kubešu (ODS). Serveru Lidovky.cz to potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Změna proběhne zřejmě k 1. květnu.

Jaromír Drábek rezignoval na svůj post ministra práce a sociálních věcí. foto: ČTK

„Jsme domluvené, že nastoupí do měsíce, ideálně k 1. květnu,“ řekla Müllerová. Změnu podle ní odsouhlasil už i premiér Petr Nečas (ODS), který s odchodem Kubeši přijde o nominanta své strany. Ministryně už dříve uvedla, že stávající generální ředitel ve funkci skončí k 30. dubnu.

Bílková v současnosti vede na ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu. „Na novou pozici se připravuji tak, že nejprve musím ukončit současné angažmá a dodělat rozdělané věci,“ uvedla Bílková pro Lidovky.cz. „Snažím se seznámit také s personálním stavem a nejaktuálnějšími problémy jak na generálním ředitelství, tak na úřadu jako takovém,“ dodala s tím, že dohoda mezi ní a ministryní skutečně hovoří o nástupu už k 1. květnu.

ČTĚTE TAKÉ

Kromě vysoké nezaměstnanosti musí Úřad práce ČR řešit problémy také s výplatou sociálních dávek. Müllerová na začátku dubna uvedla, že například na dávky v hmotné nouzi chybí resortu pro letošní rok až čtyři miliardy korun. Chce je získat v rámci rozpočtových opatření.

Ministerstvo má problémy také kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zrušil zakázku na IT systém, kterým se sociální dávky vyplácejí. Výplatu všech nepojistných dávek mají od loňska na starosti právě úřady práce. Resort se proti verdiktu odvolal, přesto se připravuje na krizovou variantu tak, aby distribuce peněz nebyla ohrožena.

Předchozí šéf ministerstva, pod jehož taktovkou změny v IT probíhaly, se příští rok už nebude ucházet o post ani ve sněmovně. „Vážně přemýšlím ale o kandidatuře do Evropského parlamentu,“ řekl Lidovkám.cz Jaromír Drábek, současný poslanec a místopředseda TOP 09.

„Přes dva roky jsem byl ministrem, vedl jsem Hospodářskou komoru ČR a předsedal národnímu výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR,“ zdůvodnil Drábek svůj zájem o Brusel. Ve funkci ministra skončil loni v říjnu, když jeho 1. náměstka Vladimíra Šišku policie obvinila z podplácení.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR ROVNÁNÍ (až 33000 )

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 500 Kč