Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejvyšší soud odmítl dovolání střelce z úřadu práce. Potvrdil mu doživotí

Jiří Dvořák u Městského soudu v Praze (27. června 2022) foto: ČTK

Nejvyšší soud potvrdil Jiřímu Dvořákovi doživotní trest vězení za násilné útoky na několik žen v Praze. Těm se mstil za domnělá příkoří, například za ztrátu zaměstnání. Dovolání bylo odmítnuto, uvedla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu veřejně dostupné.
  10:21

Doživotí je nejpřísnějším trestem, který česká justice může uložit. Dvořák by teoreticky mohl ještě podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Pražské soudy uznaly bývalého leteckého konstruktéra Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a poškození cizí věci. „Zůstává nesporným a nezpochybnitelným faktem, že pachatelem trestných činů byl obžalovaný Jiří Dvořák,“ konstatoval v roce 2022 předseda senátu Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka. Podle něj je naprosto evidentní, že muže vedla pomstychtivost.

První z útoků spáchal Dvořák 25. června 2021, kdy si před svým bývalým pracovištěm počkal na kolegyni, kterou vinil ze ztráty zaměstnání, a vychrstl na ni kyselinu sírovou. Po útoku musela žena strávit několik týdnů na popáleninové klinice. Hůře nedopadla jen díky tomu, že se k útočníkovi stihla otočit zády.

Policisté následně Dvořáka hledali v jeho bytě v pražské Libni. Příbytek našli zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů lehce zranilo nastražené zařízení. To bylo podle rozsudku umístěno tak, aby zasáhlo pronajímatelku bytu do hlavy a krku.

Tři dny po útoku na kolegyni se Dvořák vypravil na úřad práce na Vinohradech, kde vnikl do kanceláře ženy, která ho v roce 2016 vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. Matku dvou dětí střelil a odešel. Postřelená žena podlehla zraněním v nemocnici.

O několik hodin později ho zadrželi policisté v centru Prahy. U sebe měl muž pistoli, kterou upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.

Podle obžaloby se Dvořák na své činy dlouho připravoval, zbraň si pořídil už v roce 2015 po skončení pracovního poměru. Později dostal soudní příkaz, aby se vystěhoval z libeňského bytu, kde přestal platit nájemné. Také byl odsouzen k desetiměsíční podmínce za vydírání a pomluvu. V červnu 2021 ho pak soud vyrozuměl o konání zasedání, na kterém mu byl trest přeměněn na vězení. Proto se muž rozhodl pomstít, a to i dalším lidem, s nimiž měl v posledních letech spory.

28. června 2022

Autoři: ,

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...