8. prosince 2017 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřad vlády povede Radek Augustin, přichází z Hradu. Potvrdil to Babiš

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Radek Augustin před Kramářovou vilou v roce 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Augustin před Kramářovou vilou v roce 2013. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na konci ledna to budou přesně čtyři roky, co Radek Augustin zažil poslední den ve funkci vedoucího Úřadu vlády. Jeho mise ve Strakově akademii trvala necelý rok. Současný blízký spolupracovník prezidenta Miloše Zemana se do této klíčové pozice premiérského úřadu vrátí. Jak zjistily LN, lídr hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš nabídl, aby otěže Strakovy akademie převzal právě Augustin.

Ten je v současnosti ředitelem odboru analýz Kanceláře prezidenta republiky. Babiš Augustinovo angažmá ve Strakově akademii potvrdil. „Tuto informaci mohu potvrdit,“ řekl LN v pátek odpoledne Babiš.

Augustinova kariéra je spjatá se Zemanem a jeho SPO, dříve Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ).

Dvanáct let byl Augustin členem ČSSD. Po odchodu od sociálních demokratů se v roce 2010 stal ustanovujícím členem SPOZ. Na březnovém sjezdu byl zvolen do funkce místopředsedy strany. O dva roky později kandidoval v dresu zemanovců coby lídr olomoucké kandidátky do krajského zastupitelstva. Strana však ve volbách propadla.

Sobotka si přivedl vlastní lidi

Jeho kariérní vrchol měl teprve následovat. Po tom, co byl Miloš Zeman zvolen prezidentem a postavil si vlastní úřednický kabinet pod vedením Jiřího Rusnoka, přišla Augustinova chvíle. V létě 2013 se stal vedoucím Úřadu vlády. Funkce si však vystudovaný historik a absolvent Slezské univerzity v Opavě dlouho neužil.

Po půl roce musel kancelář Strakovy akademie opustit, protože nově jmenovaný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si přivedl vlastní tým spolupracovníků. „Lano“ přišlo opět z Hradu. V únoru 2014 si Zeman povolal Augustina k sobě, aby v prezidentské kanceláři vedl odbor analýz.

S hradní skupinou v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem a ekonomickým poradcem Martinem Nejedlým se ale podle znalců hradního zákulisí příliš nesblížil. „Slyšel jsem, že lauf, který nabral v Rusnokově vládě, měl Augustinovi původně zajistit místo hradního kancléře. Ale vyřadili ho a zůstal v útlumu. Dokonce mu sebrali část agendy, když do prezidentské kanceláře nastoupil Jan Novák,“ popsal zdroj LN dění v útrobách Nového královského paláce na Pražském hradě, kde prezidentská kancelář sídlí.

  • 42Diskuse
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz