Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřady i firmy vzaly varování před Huawei a ZTE vážně, řekl ředitel NÚKIB

PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal... | foto: ČTK

Praha  Úřady a firmy, které provozují IT systémy začleněné do kritické infrastruktury státu, skoro z poloviny využívají zařízení společnosti Huawei či ZTE. Z celkem 126 organizací, které provozují 472 systémů kritické informační infrastruktury a dalších klíčových IT prvků, produkty Huawei či ZTE využívá 49 organizací. Vyplynulo to z analýz rizik, které následovaly po loňském varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Podle NÚKIB produkty čínských IT firem představují bezpečnostní hrozbu. Jak ukázalo šetření, úřady v některých případech sáhly i k posílení bezpečnostních opatření.

„V současné době připravujeme materiál pro bezpečnostní radu státu, který bude samozřejmě utajený a zároveň konkrétnější. Mohu ale říci, že ministerstva, úřady i firmy vzaly varování NÚKIB vážně. Provedly předepsané analýzy a přijaly opatření ke snížení rizik,“ řekl LN Dušan Navrátil, ředitel NÚKIB.

Tam, kde byla zjištěná vyšší míra rizik, sáhly bezpečností experti ke zvýšení ochranných opatření. Mezi ně patří šifrování, zavedení přísnější fyzické bezpečnosti, logování změn či zdvojování IT systémů.

„Po vydání varování dne 17. prosince 2018 byly subjekty spadající pod zákon o kybernetické bezpečnosti povinny aktualizovat analýzu rizik a přehodnotit hodnotu rizika u dotčených zařízení,“ upozornil mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Huawei je přesvědčena, že může přispět ke zvýšení bezpečnosti v kyberprostoru. „Toho však není možné dosáhnout prostřednictvím hodnocení jediného dodavatele z celého odvětví - naopak, je třeba intenzivní spolupráce všech aktérů, včetně NÚKIB, dodavatelů a provozovatelů sítí. Společnost Huawei může poskytnout zázemí a znalosti, které Českou republiku podpoří v úsilí zajistit co nejvyšší úroveň kybernetické bezpečnosti,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Huawei Pavel Košek.

Úřad loni přistoupil k varování, protože Čína v Česku „prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017“. Před čínskými tajnými službami varovala Bezpečnostní informační služba a nepřímo i Vojenské zpravodajství. Zejména nástup sítí páté generace, které zmnohonásobí přenosy dat, vedlo západní státy k větší obezřetnosti při využívání čínských technologií.

Hodnota rizika
Před varováním NÚKIB
Po varování NÚKIBPo přijetí opatření
Nízká56,87%18,88%46,93%
Střední7,50%19,18%38,81%
Vysoká0,68%52,25%1,52%
Kritická1,14%9,53%1,14%
Nebylo zjištěno33,82 %0,16 %2,63 %
,
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!