130 let
Brněnské úřady stále nemají své kanceláře.

Kanceláře- ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Úřady nemají ani po letech sídla

Česko
  •   11:16
Brno - Obě instituce už roky platí značné nájemné -Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za své kanceláře Ústavnímu soudu a správní soud dokonce soukromé firmě.
Antimonopolní úřad a Nejvyšší správní soud svádějí v Brně neformální bitvu: Která z těchto celostátních institucí zůstane jako poslední bez vlastního sídla. Obě instituce už roky platí značné nájemné -Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za své kanceláře Ústavnímu soudu a správní soud dokonce soukromé firmě
.
Donedávna v boji vítězil správní soud. Pokud by ale sázkové kanceláře přijímaly tipy na vítěze, musejí změnit kurs. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jehož svazky s materiály o hledání vhodné budovy měří už několik centimetrů, nabral rychlost. Získal od armády bývalou městskou vojenskou správu na třídě Kapitána Jaroše. „Nejpozději na konci roku chceme být ve svém,“ tvrdí mluvčí Kristián Chalupa. Vše popohnal možná i fakt, že kvůli uvedení nového předsedy Martina Peciny si vloni musel úřad půjčovat vhodnou místnost.

Sídla institucí v Brně: většina hledala budovu obtížně

Naopak správní soud hlásí zpoždění: V těchto dnech se měl původně stěhovat do paláce, který se začátkem roku 2003 opustil Okresní úřad Brno-venkov. Přestavba za 260 milionů korun ale zdaleka neskončila. Podle zástupců soudu ji protáhly archeologické nálezy a tuhá zima. Podle upraveného plánu měli nyní dělníci měnit střechu, což jim počasí znemožnilo. „Termín dokončení ve třetím čtvrtletí ale bude dodržen,“ ujišťuje mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Zatímco správní soud vznikl jako nová instituce, antimonopolní úřad v Brně působí už mnoho let. Důvodem jeho snahy o nové prostory není nárůst pracovníků. Ten se za poslední roky dokonce snižuje. Pecinův úřad musí vyklízet prostory Ústavnímu soudu, v jehož podnájmu je. Jednání s žadateli, v nichž jde o miliardy, se tak odehrávají ve stísněných kancelářích a podle neoficiálních informací již nyní v případě nutnosti jako jednací síň využívají v době jeho nepřítomnosti i kancelář předsedy.

V provizoriu začínala většina celostátních institucí působících v Brně. Dočasné sídlo měl do přestěhování ombudsman, přechodně se museli uskrovnit také pracovníci Nejvyššího státního zastupitelství. Brněnská radnice opakovaně nabízela státu některé své objekty, jejich oprava však byla drahá. Jednu z nich, Městský dvůr na Šilingrově náměstí, tak nyní španělská firma přestavuje na luxusní hotel.

Autoři: Lidové noviny