Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Úřady zpřísňují zaměstnávání cizinců

Česko

Nezaměstnanost roste. Stát se snaží ohlídat pracovní místa pro občany ČR a EU. Některým cizincům neprodlouží pracovní povolení

PRAHA Získat pracovní povolení bude pro cizince ze třetích zemí -například Vietnamu či Ukrajiny -skoro nemožné. Prodloužit si to, které už mají, bude obtížnější než dříve.

Takový bude možná důsledek doporučení ministerstva práce a sociálních věcí, které dostali ředitelé úřadů práce. „Jde o doporučení, které se má realizovat s ohledem na stávající situaci na tuzemském trhu práce, kdy únorová míra nezaměstnanosti dosáhla 9,9 procenta,“ řekla LN mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Podle zákona firmy, které chtějí zaměstnat cizince, musejí nejdříve prokázat, že na stejné místo nemohou sehnat nikoho z ČR či ze zemí Evropské unie. S rostoucí nezaměstnaností pak úřady práce přestávají být tak benevolentní v povolování zaměstnání cizinců jako dříve. „Opatření by se mělo týkat nekvalifikovaných zaměstnanců ze třetích zemí a vždy by se mělo realizovat citlivě s ohledem na situaci konkrétního člověka a se zřetelem na zaměstnanost v konkrétním regionu,“ uvádí Filipová. Úřady práce mají podle ní přistupovat ke každému případu individuálně. Z Vietnamců živnostníci, z Ukrajinců družstevníci Na to, že se přestanou prodlužovat pracovní povolení cizinců, upozornilo na svých stránkách pardubické sdružení Most pro lidská práva, které se věnuje problematice integrace cizinců.

„Cizinci, kterým vyprší pracovní povolení, mají šedesát dní na to, aby si našli práci. Ve skutečnosti ale jenom měsíc, protože asi měsíc trvá vyřízení povolení,“ řekla LN předsedkyně sdružení Zita Kudrnová. Na existenci pracovního povolení je totiž navázané i vízum, na jehož základě cizinci v Česku jsou. Po jeho ztrátě tu budou nelegálně. „Vydávání pracovních povolení se zpřísňuje. Přísněji posuzujeme, zda máme, nebo nemáme uchazeče o zaměstnání z řad občanů našich či občanů EU,“ řekla LN mluvčí plzeňského úřadu práce Magdalena Čadová.

A podobně striktní mají být úřady práce i u prodlužování již existujících pracovních povolení. „Prodlužování posuzujeme individuálně. Požadujeme, aby zaměstnavatel deklaroval pracovní místa u zaměstnanců, kterým vyprší pracovní povolení, jako volná, abychom mohli posoudit, zda na ně máme domácí uchazeče, nebo ne,“ dodala Čadová.

Podle ní ale cizinci rozhodně neodejdou. „Změní se v podnikatele, což je oblíbené u Vietnamců, nebo v družstevníky, což dělají obvykle Ukrajinci, a změní také účel svého pobytu na cizinecké policii,“ dodala Kudrnová.

Například na Plzeňsku už místní cizinecká policie podle své mluvčí Pavly Lohrové eviduje, že se stále více cizinců stává členy družstev a účel pobytu v Česku si mění.

Podniky, které zaměstnávají cizince, se zatím vyjadřují opatrně. „O tomto problému víme, konzultujeme ho s úřady práce a hledáme odpověď a řešení. Zatím je to čerstvá věc, která nebude mít dopady jen na nás, ale na všechny firmy, které zaměstnávají cizince,“ řekl LN Miloslav Rut, ředitel pro správu a lidské zdroje společnosti Foxconn. Ta provozuje dvě velké továrny vyrábějící elektroniku v Pardubicích a Kutné Hoře a patří k největším zaměstnavatelům cizinců v zemi.

Zaměstnávání cizinců kritizoval v minulosti například viceguvernér České národní banky Pavel Řežábek. „Patřil jsem mezi ty, kteří varovali, že zaměstnávání cizinců na manuální práci není dobrou cestou do budoucnosti,“ řekl v lednovém rozhovoru pro LN. Uváděl, že v roce 2008 bylo v Česku více zaměstnaných cizinců než celkově lidí bez práce. „To měl být obrovský impulz pro ty, kdo jsou v této oblasti oprávněni rozhodovat, aby se zamysleli nad daným systémem,“ kritizoval Řežábek.

***

Graf

Původ zahraničních

pracovníků

(v únoru 2010)

Slovensko 96 146

Ukrajina 52 623

Polsko 19 694

Moldavsko 5 045

Bulharsko 4 543

Mongolsko 3 817

Rusko 3 570

Vietnam 3 484

Rumunsko 3 482

Zdroj: MPSV

Trh práce Cizinci přicházejí o zaměstnání O legální zaměstnání přišlo v únoru v Česku přes 2 200 cizinců. Kvůli krizi klesá počet zahraničních pracovníků od října 2008. Nejvíce zahraničních pracovníků je ze Slovenska. Nejvíce pracovníků ze zemí mimo EU je z Ukrajiny. Vláda loni cizincům nabídla bezplatnou letenku zpět do země původu. Možnosti vrátit se na náklady českého státu využilo 2089 cizinců.

Autor: