Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Podvody se sociálními dávkami? Na úřad v BMW, z úřadu na automaty

Česko

  11:30
Litvínovský úřad práce minulý týden namátkou kontroloval, jak se lidé dopravují pro dávky v hmotné nouzi. Hned u 12 lidí strážníci odhalili, že si pro peníze přijeli vlastním autem. Jeden muž dokonce taxíkem. Majitelé aut přitom nemají na státní pomoc nárok.
Úřad práce - ilustrační foto.

Úřad práce - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

BMW zaparkuje před Úřadem práce v Litvínově. Vystoupí z něj muž-řidič a zamíří k úřednicím vyfasovat sociální dávky. Přestože ho kontrolují strážníci, o dávky nepřijde. Auto totiž nemá napsané na sebe. Nedávná litvínovská šťára na lidi zneužívající dávky, o níž informoval server iDnes.cz, opět ukázala, že příjemci státní podpory s autem nejsou výjimkou. 

"Nebylo v našich silách prokázat, že to auto patří doopravdy jemu. Projednali jsme to, místo peněz nyní dostává poukázky, víc ho potrestat nejde," stěžuje si pracovnice úřadu práce, jejíž jméno server Lidovky.cz zná, ale nezveřejňuje ho. "Nemůžeme mu odebrat dávky, protože není vlastníkem ani pojistníkem auta," pokračuje. Litvínov se vrátil ke kontrole po několika měsících. Příjemcům dávek totiž otrnulo a vlastnictví auta už zase nijak nemaskují.

Dávky v hmotné nouzi

Příspěvky v hmotné nouzi jsou vypláceny osobám, které nemají peníze na uspokojení základních životních potřeb. Peníze ale získají pouze, pokud nemají jinou cestu příjmu (pomocí práce, prodeje nebo využití majetku), nejsou schopni řešit finanční problémy sami.  Při žádosti o sociální dávky v hmotné nouzi se provádí kontrola majetku rodiny, mimo jiné se sledují i výpisy z účtu.  Kromě toho úřad práce provádí i sociální šetření rodiny, kdy na místě bydliště prověřují skutečný sociální stav osob.

Preventivní kontrola

Ve většině městech kontrolují příjemce dávek průběžně. Třeba v severočeském Varnsdorfu navíc mohou úřednice také přímo hlídat, jak se lidé na sociálních dávkách k úřadu dostávají. "Úřednice hmotné nouze vidí na parkoviště, na kterém je současně stanoviště vozidel taxi. Jakmile někoho vidí přijet autem nebo taxíkem, věc s ním projednávají. Mnoho z klientů už na základě toho pobírá část své dávky formou typizovaných poukázek," popsala serveru Lidovky.cz vedoucí kontaktního pracoviště ve Varnsdorfu Eva Dvořáková.

V případě, že lidé žádají o dávky, nesmí totiž vlastnit auto. "Pokud lidé vlastní auto a žádají o dávky, tak se dopouštějí podvodu," uvedla poslankyně Ivana Řápková (ODS). "Často to dělají tak, že vozidla mají napsané na někoho jiného. U přepisování majetku na jiné osoby záleží na tom, jestli je daná osoba v rodině nebo někdo cizí. Mohou potom říct, že si auto zapůjčili a v tom případě s tím orgány nemohou nic udělat," ukazuje na běžnou praxi Řápková, bývalá starostka Chomutova.

Herny pod dohledem

Kromě kontrol vozidel a bytů provádí úřady práce ve spolupráci s městkou policií kontroly heren, barů a sběrných dvorů. "Kontroly v hernách a restauracích probíhají každý den. Strážník může v jakékoli herně ve městě zkontrolovat hráče, kteří u automatů stojí," řekl velitel městské policie v Litvínově Zdeněk Urban. Úřad práce potom sám rozhodne, jak hráče závislého na sociálních dávkách potrestá. Někomu dávku odeberou, někdo dostává pomoc ve stravenkách. "Ještě záleží na tom, jak dlouho daný člověk sociální dávky pobíral," dodal Urban.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém podvodů u dávek v hmotné nouzi řeší úřady i u nesezdaných párů, kdy jeden z partnerů chodí do práce a druhý si o dávky v hmotné nouzi zažádá. Pro úřady je složité prokázat, jestli jde o osoby vedoucí pouze společnou domácnost, nebo o partnery, kteří spolu žijí a nevzali se.

Kolik "stojí" sociální dávky?

Ministerstvo práce a sociálních věci za rok 2012 na dávkách vyplatilo 7,8 miliard korun. Meziročně o 2,8 miliard korun více. Souvisí to převážně s růstem částek existenčního a životního minima a zrušením sociálního příplatku. Vzrostli i náklady na bydlení. Kromě toho se zvýšil počet nezaměstnaných, kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nedostatek sociálních pracovnic?

Podle Řápkové zásadní problém tkví v tom, že není dostatek sociálních pracovnic. Ty by totiž měly dobře znát své klienty a jejich majetkové poměry. Právě to by často mohlo zabránit zneužívání sociálních dávek.

"Je velmi důležitá důsledná kontrola majetku žadatelů o dávky. Na to, aby sociální pracovnice při kontrole zjistily, jak rodina doopravdy žije, musí mít na klienta dostatečný prostor a na to jich musí být dost. Já se domnívám, že jich určitě dostatek není," řekla Řápková.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!