Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Urážet islám je stejně absurdní jako zabíjet nevinné, říká po útoku česká muslimka

Muslimka Kateřina Gamal Richterová žijící odmalička v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimka Kateřina Gamal Richterová žijící odmalička v Česku. | foto: hatefree.cz

PRAHA „Za muslimy mohu říci, že kdykoli se dozvíme o podobném neštěstí, říkáme si: ‚Pane Bože, ať za tím nejsou muslimové.‘ Naše přání se nám tentokrát nesplnilo,“ píše smutně Kateřina Gamal Richterová, která před lety konvertovala k islámu. Teroristický útok ve Francii odsoudila, přestože tvrdí, že islám „tady jasně figuruje“.

V pátek 13. listopadu svět podle mladé muslimky žijící odmalička v Česku postihla obrovská tragédie, která „otřásla námi všemi bez rozdílu“. Kateřina Gamal Richterová těmito slovy reagovala na smutnou událost, která začala v pátek chvilku před půl desátou večerní u pařížského stadionu Stade de France. Exploze odstartovala nejhorší teroristický útok v moderních dějinách Francie.

Hlas muslimů musí být slyšet, říká česká muslimka

„Krátce po útocích vydala Muslimská obec v Praze vyjádření, v němž projevila hluboký soucit s oběťmi útoků a nepochopitelné a brutální zločiny jasně odsoudila. V průběhu sobotního dne byl v řadě médií citován předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muníb Hasan Al-Ráwí, který taktéž tragické útoky na civilisty z páteční noci odsoudil. Je potřeba, aby byl slyšet hlas muslimů a naše nekompromisní odsouzení a distancování se od toho, co se událo,“ napsala na web HateFree Culture Gamal Richterová.

„Osobně mám bohužel bohaté negativní zkušenosti s projevy nenávisti vůči mně jakožto věřící. Špatné reakce se začaly množit s přílivem uprchlíků do Evropy a v posledních dnech po útocích raději ani moc nechodím ven, protože se chci vyhnout už takhle nepříjemným komentářům,“ uvádí Richterová pro server Lidovky.cz. Na dotaz, zda si myslí, že teď nenávist vůči uprchlíkům ještě vzroste, odpovídá jednoznačně: „Myslím, že ta skupina, která je hodně slyšet svými negativními postoji, bude teď slyšet hlučně,“ řekla pro Lidovky.cz.

Kdo je Kateřina Gamal Richterová?

Mladá maminka Kateřina Gamal Richterová se věnovala studiu islámu a islámské teologie na Islamic Online University sídlící v Kataru, předtím vystudovala obor Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni a absolvovala také roční stipendijní pobyt na univerzitě v Kuvajtu.

Sama muslimka by se prý ale ráda vyhnula formulacím, že tento útok nemá nic společného s islámem.

„Nelze přehlížet skutečnost, že útočníci se hlásí k organizaci, která si říká Islámský stát, vykřikují Alláhu Akbar (Bůh je největší), své činy zdůvodňují s použitím islámské rétoriky a považují se za muslimy. Islám zde tedy jasně figuruje,“ vysvětluje své tvrzení. „Je však nutné neustále opakovat, že přes to všechno je v rukách teroristů nejen z takzvaného Islámského státu islámské náboženství zcela zcestně vykládáno a ostudným způsobem zneužíváno,“ doplnila s tím, že je absurdní zabít více než sto nevinných lidí v pomstě za mrtvé v Iráku a Sýrii.

Obviňovat muslimy? Absurdní, říká Richterová

„Stejně absurdní bude, pokud i nadále někteří lidé budou z těchto zločinů obviňovat obyčejné muslimy a urážet je za to na ulici,“ postěžovala si ve veřejném vzkazu.

Lidé přinášejí svíčky, květiny a vzkazy.
Belgická policie střeží ulici v Bruselu, ve které došlo k zatčení tří...

Hodnotu lidského života ale nelze měřit, zdůrazňuje. „Nezapomínejme na to, že při teroristických útocích dnes a denně umírají stovky nevinných lidí jen o něco dál, na Blízkém východě. Z posledních dnů a týdnů zmiňme teroristické útoky v turecké Ankaře či sebevražedné útoky takzvaného Islámského státu v Libanonu. Nečiňme rozdílu v hodnotě lidského života, protože každý život má stejně vysokou hodnotu. Život muslima na Blízkém východě nemá vyšší či nižší cenu než život francouzského křesťana, Žida nebo ateisty. Všichni jsme lidé,“ napsala dále.

Heslo: Ne naším jménem

Kateřina Gamal Richterová si přeje, aby francouzské neštěstí spojilo lidi bez ohledu na vyznání či původ. „Vždy budou mezi muslimy (a nejen mezi nimi) lidé naplnění neopodstatněnou záští a nenávistí, kteří budou naše snahy o lepší soužití ničit. Vězte, že tito lidé nepatří mezi nás a jejich zvráceným činům a projevům říkáme jasné NE,“ zakončila svůj příspěvek s heslem „Ne naším jménem“.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!