Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Urazil mě, tvrdí o Blažkovi Torubarovův advokát. Exministra žene k soudu

Česko

  6:00
PRAHA - Kauza ruského podnikatele Alexeje Torubarova, který byl v Rusku obviněn z podvodu a v Česku žádal o azyl se zřejmě opět vrátí před soud. Exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) k němu požene Rusův advokát Milan Hulík. Vadí mu Blažkovy ostré výroky na svoji adresu hned po vypuknutí kauzy, kvůli nimž prý ztratil klienty.

Ministr spraveldnosti Pavel Blažek (ODS) při rozhovoru pro LN foto: MAFRA - Michal Růžička

Oba muži se přeli o to, zda měl být podnikatel vydán do Ruska, či ne. Torubarov nakonec v Rusku skončil, i když se mu později podařilo útect do Maďarska.

Hulík se v lednu vedle Blažka chystá hnát před soud také ministerstvo spravedlnosti. „Chci je žalovat kvůli ochraně osobnosti. Blažek o mě vykládal, že kdyby si pan Torubarov vzal lepšího advokáta než mě, dopadlo by to pro něj dobře. Řekl to v několika variantách, že doktor Hulík je špatný advokát,“ stěžuje si Hulík. Po Blažkovi bude žádat 500 tisíc korun.

Česko zaplatilo Torubarovi jako odškodné 250 tisíc. Podnikatel chce víc

Aféru kolem Torubarova jako první popsal server Lidovky.cz, podnikatel v Rusku čelil obvinění z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů.

Podnikatel ale tvrdil, že podveden byl on a ruský soud mu dal za pravdu, když uznal, že ho okradli exposlanec volgogradské dumy Jevgenij Glazkov a důstojník tajné služby Andrej Čumanov, který po verdiktu uprchl.

V Česku pak požádal o azyl, ale Blažek rozhodl o jeho vydání, aniž by ještě skončilo azylové řízení. Extradici se potom na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů Nečasovy vlády, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek dokonce před letadlo s Torubarovem nechal postavit cisternu.

Po provalení případu se posléze strhla přestřelka jednak mezi politiky, ale také mezi rezortem spravedlnosti v čele s Blažkem a Hulíkem. Advokát ministra kvůli vydání obvinil z porušení několika mezinárodních smluv. Torubarův případ byl také srovnáván s kauzou gruzínského úředníka Zuraba Nadiradzeho.

Torubarovovo vydání jako pomsta? Gruzínec extradici unikl o vlásek

Ten byl ve své vlasti odsouzen za vraždu. Podle jeho verze je ale nevinný a stát mu jde po krku kvůli jeho práci na ministerstvu obrany. Nadiradzeho vydání do Gruzie nakonec zarazil až Ústavní soud. V rekordním čase totiž soudci odmítl rozhodnutí podepsané ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.

„Zásadní rozdíl mezi případy Torubarova a Nadiradzeho představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,“ pustil se Blažek ostře do Hulíka.

Advokát Milan Hulík

Jenže ústavní soud dal nakonec zapravdu Torubarovi s Hulíkem. Loni v červnu konstatoval, že tehdejší ministr chyboval, když nevyčkal na rozhodnutí o azylu a podepsal Rusovo vydání. Hulík má navíc nyní díky verdiktu slušnou šanci se žalobou uspět.

„Když tohle o advokátovi řekne ministr spravedlnosti, řadu klientů odradí,“ poukazuje Hulík. Od Blažka či rezortu spravedlnosti bude žádat 500 tisíc korun. Samotný Torubarov již od ministerstva kvůli Blažkově chybě dostal 250 tisíc korun. Server Lidovky.cz se kvůli žalobě obrátil i na Blažka, ten však nebral telefon, nereagoval ani na SMS zprávu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!