Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
17. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Urazil mě, tvrdí o Blažkovi Torubarovův advokát. Exministra žene k soudu

Ministr spraveldnosti Pavel Blažek (ODS) při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spraveldnosti Pavel Blažek (ODS) při rozhovoru pro LN | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Kauza ruského podnikatele Alexeje Torubarova, který byl v Rusku obviněn z podvodu a v Česku žádal o azyl se zřejmě opět vrátí před soud. Exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) k němu požene Rusův advokát Milan Hulík. Vadí mu Blažkovy ostré výroky na svoji adresu hned po vypuknutí kauzy, kvůli nimž prý ztratil klienty.

Oba muži se přeli o to, zda měl být podnikatel vydán do Ruska, či ne. Torubarov nakonec v Rusku skončil, i když se mu později podařilo útect do Maďarska.

Hulík se v lednu vedle Blažka chystá hnát před soud také ministerstvo spravedlnosti. „Chci je žalovat kvůli ochraně osobnosti. Blažek o mě vykládal, že kdyby si pan Torubarov vzal lepšího advokáta než mě, dopadlo by to pro něj dobře. Řekl to v několika variantách, že doktor Hulík je špatný advokát,“ stěžuje si Hulík. Po Blažkovi bude žádat 500 tisíc korun.

Aféru kolem Torubarova jako první popsal server Lidovky.cz, podnikatel v Rusku čelil obvinění z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů.

Podnikatel ale tvrdil, že podveden byl on a ruský soud mu dal za pravdu, když uznal, že ho okradli exposlanec volgogradské dumy Jevgenij Glazkov a důstojník tajné služby Andrej Čumanov, který po verdiktu uprchl.

V Česku pak požádal o azyl, ale Blažek rozhodl o jeho vydání, aniž by ještě skončilo azylové řízení. Extradici se potom na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů Nečasovy vlády, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek dokonce před letadlo s Torubarovem nechal postavit cisternu.

Po provalení případu se posléze strhla přestřelka jednak mezi politiky, ale také mezi rezortem spravedlnosti v čele s Blažkem a Hulíkem. Advokát ministra kvůli vydání obvinil z porušení několika mezinárodních smluv. Torubarův případ byl také srovnáván s kauzou gruzínského úředníka Zuraba Nadiradzeho.

Ten byl ve své vlasti odsouzen za vraždu. Podle jeho verze je ale nevinný a stát mu jde po krku kvůli jeho práci na ministerstvu obrany. Nadiradzeho vydání do Gruzie nakonec zarazil až Ústavní soud. V rekordním čase totiž soudci odmítl rozhodnutí podepsané ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.

„Zásadní rozdíl mezi případy Torubarova a Nadiradzeho představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,“ pustil se Blažek ostře do Hulíka.

Advokát Milan Hulík

Advokát Milan Hulík

Jenže ústavní soud dal nakonec zapravdu Torubarovi s Hulíkem. Loni v červnu konstatoval, že tehdejší ministr chyboval, když nevyčkal na rozhodnutí o azylu a podepsal Rusovo vydání. Hulík má navíc nyní díky verdiktu slušnou šanci se žalobou uspět.

„Když tohle o advokátovi řekne ministr spravedlnosti, řadu klientů odradí,“ poukazuje Hulík. Od Blažka či rezortu spravedlnosti bude žádat 500 tisíc korun. Samotný Torubarov již od ministerstva kvůli Blažkově chybě dostal 250 tisíc korun. Server Lidovky.cz se kvůli žalobě obrátil i na Blažka, ten však nebral telefon, nereagoval ani na SMS zprávu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.