Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček: Chystám se zveřejnit vlastní seznam Pražské kavárny

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Každý pátý příspěvek na twitterovém účtu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka někoho napadá, zesměšňuje či je jinak kontroverzní. Na sociální síti se podle analýzy serveru Lidovky.cz otřel celkem o 172 lidí a institucí. Jak se sám dívá na takový výsledek? „Akce si žádá reakci,“ odpověděl v on-line rozhovoru čtenářům. V další odpovědi pak zmínil, že zvažuje zveřejnit „ty nejodpornější příspěvky“ odpůrců Zemanovy politiky.

Ve svých krátkých příspěvcích se Jiří Ovčáček na sociální siti k poslednímu říjnovému dni otřel celkem o 172 lidí a institucí. Sám Ovčáček to ovšem nenazývá urážkami. „Na Twitteru vskutku nikoho neurážím. To je doménou Pražské kavárny, která mi na Twitteru tu vyhrožuje násilím, tu mne častuje vulgárním výrazivem,“ uvedl hradní mluvčí na dotaz jedné ze čtenářek v online rozhovoru. Ten probíhal na serveru Lidovky.cz během úterního odpoledne (všechny odpovědi najdete ZDE).

Odpověděl tím ale nepřímo dalším desítkám lidí, kteří napsali podobně laděný dotaz. „V příštím roce ty nejodpornější reakce Pražské kavárny na mém Twitteru zvažuji zveřejnit. Bude to jakýsi výbor z díla, možná i sebrané spisy,“ překvapil však Ovčáček svou doplňující odpovědí.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.

V čem spočívá „trojjediná úloha“ Jiřího Ovčáčka, o níž sám hovoří? Vnímá sám sebe stále ještě jako mluvčího prezidenta a úředníka, nebo jeho role překročila únosnou mez? Uvědomuje si, že se jeho vyjadřování během posledních několika měsíců změnilo? I takové dotazy pokládali čtenáři během online rozhovoru.

Někteří z nich ale třeba jen vyjádřili nesouhlas s tím, jak se Ovčáček, jako státní úředník na twitteru vyjadřuje. Jak totiž ukázala rozsáhlá analýza zpravodajského serveru Lidovky.cz, každý pátý příspěvek na jeho účtu je kontroverzní.

Ovčáčkovy terče

Podívejte se, o koho se otřel na Twitteru
Angažovaným tvůrcům doporučím další námět. Nějakou pěknou satirku na téma Bakala, miliardy a OKD.
@PREZIDENTmluvci, 23. října 2016
Angažovaným tvůrcům doporučím další námět. Nějakou pěknou satirku na téma Bakala, miliardy a OKD.
@PREZIDENTmluvci, 23. října 2016

Seznam těch, o které se sám otřel, ale některé čtenáře překvapil. „Proč nejste tak kritický i k hnutí ANO a Andreji Babišovi jako k ČSSD a lidovcům? Ukazují výsledky snad možná spojenectví ANO s Hradem?“ zajímalo jednoho z tázajících. „Žádná politická spojení z mého Twitteru nevyvozujte. Je pravdou, že pan prezident má s panem ministrem financí korektní vztahy, ale to platí i pro celou řadu jiných politiků,“ odpověděl mu vzápětí mluvčí Hradu.

Čtenáři Ovčáčkovi připomněli i nedávnou kauzu týkající se ministra kultury Daniela Hermana a jeho strýce Jiřího Bradyho. Spor se týkal státního vyznamenání od Zemana. Čtenáře zajímalo, jak se cítil během brífinku vysílaného televizí naživo.

„Byla to velmi důležitá tisková konference a jsem rád, že proběhla důstojně. Něco Vám ovšem prozradím. Při tiskových konferencích vždy pozoruji tváře přítomných novinářů. Zvláště mne baví někteří veřejnoprávní, kteří se nechávají unést emocemi,“ rýpl si do některých novinářů.

Radost z parodie i tajemný projekt

V rozhovoru Ovčáček dále hovořil o divadelním představení s názvem Ovčáček čtveráček uvedeném ve zlínském divadle. Z hry je prý nadšený. „V naší zemi už satira umírala na úbytě a je dobře, že se zlínští divadelníci rozhodli ji vzkřísit. Držím jim palce. Dodnes vzpomínám na svobodomyslná 90. léta a Českou sodu. Třeba se jim podaří tuto tradici na divadelních prknech obnovit,“ odpověděl.

Před čtenáři se také znovu vyjadřoval ke svému tajemnému projektu, který chce spustit do konce ledna. Jeden ze čtenářů se jej totiž ptal, jestli si vytvoří účet na ruské sociální síti VKontakte? „Určitě nepůjde o projekt spojený se zmíněnou ruskou sítí. Jsem mluvčí českého prezidenta. Prozradím jen to, že půjde o zajímavou názorovou platformu, která jistě bude dráždit některé politiky a Pražskou kavárnu,“ napsal bez dalšího upřesnění.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?