Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Úřednici nechal vyhodit bývalý estébák, odškodnění se dočkala po sedmi letech

Česko

  6:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Sedm let, tři žaloby a jedno mimosoudní vyrovnání čekalo na bývalou vysokou úřednici Venuši Kindlovou, aby se domohla náhrady za křivdu ze strany ústeckého krajského úřadu. Letos se celý spor definitivně uzavřel, ale Kindlová dodnes nemá práci.

Venuše Kindlová podala první žalobu na kraj v roce 2009, v roce 2014 podala poslední. foto: Petr KreutzerMAFRA

Kindlová nejprve přišla o osobní příplatek, následně dostala výpověď a ve finále se ještě musela soudit o ušlou mzdu. Vyhazov Kindlové podepsal ředitel úřadu Milan Zemaník, který krajský úřad stále vede.

„Spor skončil letos poté, co Nejvyšší soud zamítl dovolání krajského úřadu. Po verdiktu Nejvyššího soudu jsem celou trapnou sedm let se vlekoucí kauzu ukončila dohodou s krajským úřadem, podle které mi úřad proplatil část mezd, jež mi dlužil. Úroky a další jsem úřadu odpustila,“ sdělila serveru Lidovky.cz Venuše Kindlová.

Výpověď dal Kindlové ředitel krajského úřadu Milan Zemaník, podle soudů tak učinil v rozporu se zákonem.

Krajský úřad jen bez dalšího potvrdil, že se s bývalou úřednicí dohodl na mimosoudně. „Spor skončil, další informace poskytovat nemůžeme,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Podrobnosti smí uvolnit jen sama Kindlová, ale ta zůstává co do výše vyrovnání zdrženlivá. Mlčí i ředitel úřadu Zemaník. „Rozhodně vám nic neřeknu, opravdu ne. Přesto vám přeju hezký den,“ sdělil lakonicky serveru Lidovky.cz Zemaník.

Kancléř ji napsal vytýkací dopisy kvůli obracení očí v sloup

Nicméně Kindlová se žalobou na zrušení výpovědi domáhala částky 1,5 milionu korun plus sedmiprocentní úroky, výše „odškodnění“ by se tak mohla pohybovat v podobných cifrách. Mimochodem po celou dobu soudu neměla bývalá úřednice práci, což platí i téměř tři čtvrtě roku od uzavření smíru. „Po dobu soudního procesu jsem nebyla nikde zaměstnaná, ani teď,“ podotkla.

Vyznamenání, kancléř a Stb

Bizarní příběh podtrhují dva vedlejší motivy. Kindlová platila za odbornici, oddělení krizového řízení vedla od roku 2001. Tehdejší prezident Václav Klaus ji pak v roce 2002 vyznamenal za to, jak se podílela na organizaci pomoci během záplav. Přesto ji pak Zemaník vyhodil.

Vyznamenání dostal o pár let později i sám Konopásek, dočkal se ho v roce 2009 od krajského policejního vedení za podporu jeho práce. Deník Mf DNES ale obratem upozornil, že za minulého režimu pracoval u StB. Konopásek k ní nastoupil v roce 1989, pracoval na centrále I. správy ministerstva vnitra s krycím jménem Kaprál, na starosti měl aktivity emigrantů v zahraničí.

V únoru 2013 se pak Konopáska zbavil čerstvý hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), vysoký úředník nejprve skončil ve funkci kancléře a pak odešel z úřadu úplně.

Její neuvěřitelný příběh se začal odvíjet v říjnu 2008, kdy dostala od vedoucího kanceláře hejtmanky Aleše Konopáska tři vytýkací dopisy. Konopásek v nich Kindlové mimo jiné vyčítal, že při rozhovorech s ním obrací oči v sloup, odmítá se účastnit teambuildingu a během něj nechce například poslepu stavět věž z kelímků.

Po dopisech kancléř Kindlové odebral osobní ohodnocení a vyzval ji, aby úřad opustila. Když odmítla, Konopásek jí začal znepříjemňovat práci. Například ji z přízemí úřadu zavolal do své kanceláře v sedmém patře, aby ji následně sdělil, že jde pozdě. Případně ji nechal před svou kanceláří čekat dvě hodiny, přičemž ji pak se slovy, že na ni nemá čas, poslal pryč.

Na vyklizení kanceláře dostala deset dní

Napětí mezi Kindlovou a Konopáskem vyvrcholilo v červnu 2009, kdy po kancléřově podnětu obdržela od ředitele Zemaníka výpověď. Jenže místo obvyklé dvouměsíční výpovědní lhůty dostala Kindlová na vyklizení své kanceláře pouhých deset dní. „To se nedalo stihnout, měla jsem tam písemnosti za osm let práce. Když jsem to nestihla, křičeli na mě, že mě odtamtud vykopou,“ vyprávěla u soudu. Zemaník zrušil celé oddělení, Kindlové jako jediné nenabídl náhradní místo.

Výpověď Kindlové inicioval Aleš Konopásek, někdejší kancléř ústeckého krajského úřadu a za minulého režimu pracovník StB.

V říjnu 2009 se pak pustila do kolotoče soudních jednání. Nejprve podala žalobu na přiznání osobních příplatků, které ji Konopásek odebral po třetím vytýkacím dopisu. V listopadu 2011 Kindlová u ústeckého krajského soudu pravomocně vyhrála, krajský úřad ji vyplatil 53 900 korun a dalších téměř 53 tisíc na nákladech řízení. „Začal se vůči žalobkyni dopouštět určitých schválností a stěží akceptovatelných jednání,“ charakterizoval pak jeden ze soudů jednání Konopáska vůči Kindlové.

Kindlová pak v květnu 2013 pravomocně vyhrála i při o výpověď, podle ústeckého krajského soudu ředitel Zemaník zrušil její pracovní místo v rozporu se zákonem. Jenže úřadu se nechtělo Kindlové vyplácet ušlou mzdu, rozjel s ní proto jednání o mimosoudním vyrovnání a současně podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nechci už trávit život vysedáváním u soudu

Mimosoudní dohody skončily na mrtvém bodě, Nejvyšší soud se pak definitivně přiklonil na stranu Kindlové. Podle něj ředitel bývalé úřednici zrušil místo svévolně, aniž by to konzultoval s vedením kraje. „Proto je výpověď z pracovního poměru daná žalobkyni neplatná,“ uvedl mimo jiné soudce Nejvyššího soudu Jiří Doležílek.

Kindlová na jednání s vedením kraje, v čele tehdejší hejtmanka Jana Vaňhová, po její levici sedí Kindlová.

Na stole už ale mezitím ležela třetí žaloba na úhradu zadržované mzdy. V tomto případě ale soud už konat nemusel, protože nakonec došlo ke zmíněnému vyrovnání. Kindlová podle svých slov neměla sílu trávit další měsíce a roky po soudních síních.

„Upustila jsem od další žaloby o odškodnění za promarněné roky, zdravotní újmu, zničení pracovní kariéry a podobně, kterou mi doporučovali advokáti. Morálního odškodnění se mi dostalo a život jde přece trávit lépe než vysedáváním u soudu,“ sdělila serveru Lidovky.cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!