12. dubna 2011 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřednice v Brně množila za peníze radnice letáky ODS

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO Na radnici v Brně-Žabovřeskách, která se sotva vzpamatovala z korupční kauzy kolem bývalého starosty Aleše Kvapila (tehdy ODS), řeší další malér. Tajemnice úřadu Jarmila Kučerová, kterou si Kvapil přivedl, údajně množila na služební tiskárně letáky pro ODS.

Škoda podle neoficiálních informací přesáhla šestnáct tisíc korun, policie ji podle několika na sobě nezávislých zdrojů řeší jako podezření z přečinu zpronevěry. Sama Kučerová se odmítla vyjádřit. "Nebudu to komentovat," řekla LN.

Čtěte také

Přestěhovala si tiskárnu a množila na ní letáky
Problém podle všeho zjistili přímo na radnici. Starosta čtvrti Marek Šlapal (ČSSD) potvrdil, že o trestním stíhání své podřízené ví. "S policií spolupracujeme, dostala všechny podklady. Řešíme to ve vedení radnice, ve středu mám schůzku s tajemníkem magistrátu Pavlem Loutockým," dodal. Podstatu problému ale údajně nesmí komentovat, aby nemařil vyšetřování.

Radnice v Žabovřeskách

Kučerovou do funkce jmenoval Šlapalův předchůdce Aleš Kvapil, jemuž v úterý Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudek spojený s korupcí právě v Žabovřeskách. Společně s ním byl odsouzen i někdejší tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný, jehož pravou rukou na radnici centrální brněnské čtvrti původně Kučerová byla. Do Žabovřesk odešla krátce po Novotného odchodu z úřadu. Kvapil i Novotný byli členy ODS, ta je vyloučila, Kvapil přišel i o volitelný post na kandidátce do sněmovny.

Podle informací LN si Kučerová nechala loni před komunálními volbami přestěhovat do své kanceláře barevnou tiskárnu, na níž množila letáky pro ODS. Za tu kandidovala v Kobylnicích na Brněnsku, kde bydlí. Starosta tisícihlavé obce Lubomír Šmíd (TOP 09) potvrdil, že policie žádala jeho a zřejmě i další místní o vzorky letáků kvůli analýze.

Policisté zatím stíhání nepotvrdili. "Nemohu to potvrdit ani vyvrátit," uvedl krajský policejní mluvčí Petr Nečesánek. Problém je v tom, že Kučerová kopírovala s pomocí tonerů koupených za peníze radnice. Když policie zahájila vyšetřování, podle neoficiálních informací z radnice okamžitě tonery dokoupila. Není ani jasné, zda k podobnému účelu nesloužila už část předchozí objednávky, případně papíry. Vyčíslení škody je tak komplikované.

Starosta s konkrétními kroky musel čekat na situaci, kdy bude stíhání oficiální – teprve v pondělí státní zástupce zamítl stížnost. Proto nyní jedná s právníky a tajemníkem brněnského magistrátu o tom, jak vůči Kučerové postupovat. "Jasno bude do pátku," slíbil.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.