Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřednice zachránila Praze miliony

Česko

  13:09
PRAHA - Díky pozornosti pracovnice PPF banky nepřišel pražský magistrát o desítky milionů. Žena si všimla chyby na jinak prý dokonale zfalšovaných exekučních příkazech proti metropoli a jeho několika organizacím, které by byly převedeny na soukromý účet nebo účty.

Falešné exekuční výměry směřovaly i proti pražské zoologické zahradě. foto: Lidové noviny

Několik bank obdrželo falešné exekuční výměry s hlavičkou finančního úřadu Prahy 8 ve středu. Kromě magistrátu směřovaly proti pěti městským organizacím, k nimž údajně patří Dopravní podnik hlavního města Prahy, Technická správa komunikací a zoologická zahrada.

Na příkazech prý bylo takřka vše správně, včetně jmen úředníků finančního úřadu, čísel jejich kanceláří i telefonních čísel. "Musel to být někdo, kdo exekuční příkazy umí," řekl nejmenovaný úředník magistrátu.

Jediným podezřelým detailem na výměrech byl údajně kód bankovního ústavu, do kterého měly peníze odejít. Finanční úřady mají účty u České národní banky s kódem 0710, přičemž u tohoto ústavu si lidé a firmy konto založit nemohou. Na příkazu byl kód jiné banky a úřednice to odhalila. 

"Z městských účtů mělo být převedeno zhruba 23 milionů korun," potvrdil pražský policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Podle informací z magistrátu však byla celková částka vyšší, nepřesáhla ale 50 milionů korun. Člověka, který exekuční příkaz do banky přinesl, mohl zaznamenat kamerový systém.

Magistrát už v lednu o zhruba 50 milionů korun přišel. Vedení úřadu tvrdí, že se stalo obětí organizovaného zločinu. Někdo zfalšoval fakturu a peníze odešly na jiný účet, než měly. Případ policie dosud vyšetřuje a nechce spekulovat o tom, zda by mohl mít souvislost se současným údajným podvodem.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...