Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úředníci chtěli úplatek 5 milionů, převzali necelé dva a chytila je policie

Česko

  13:13aktualizováno  16:54
PRAHA - UVNITŘ VIDEO Z PŘEDÁVÁNÍ ÚPLATKU. Protikorupční policie ve čtvrtek obvinila dva muže z přijetí úplatku 1,6 milionu korun. Řekli si o něj za zajištění souhlasného stanoviska Pražské vodohospodářské společnosti k vydání stavebního povolení.

Videozáznam z předávání úplatku foto: Policie ČR

Původně prý muži požadovali pět milionů. Detektivové dvojici, z nichž jeden byl prostředníkem a druhý zaměstnancem Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), zadrželi ve středu po převzetí údajného úplatku. Jediným akcionářem PVS je hlavní město.

ČTĚTE TAKÉ:

"Včera večer oba muže zadrželi na území Hlavního města Prahy kriminalisté těsně poté, co převzali úplatek 1,6 milionu korun. Jejich jednání totiž bylo detektivy monitorováno. Vzápětí začali kriminalisté našeho útvaru provádět domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor." řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"Zajímavé na věci je, že ve středu, tedy v den předání úplatku, skutečně PVS vydala zmíněné kladného stanovisko ke stavebnímu povolení," uvedl Ibehej.

Svoboda: Je to věc naprosto zásadní

"Je to věc naprosto zásadní a budou jí řešit orgány činné v trestním řízení. Je to pro mě na jednu stranu stále šokující, že takové praktiky existují. Na druhé straně je to právě smysl celého našeho snažení, aby takové věci dostala do rukou policie," komentuje korupční aféru na PVS primátor hlavního města Bohuslav Svoboda
 
"Příslušní radní mě nyní musí připravit materiál, jak to ve společnosti vypadalo. Pokud já vím, tak už byla nějaká nespokojenost s činností této naší akciovky a byly nastartovány určité kroky. Máme tedy signály, že je tam potřeba zasáhnout a tímto se to určitě urychlí," naznačil personální čistku ve vedení podniku primátor.

TOP 09: Budou následovat personální kroky

"Je to pro mě naprosto nová informace. Jelikož jde o společnost, kterou město vlastní ze sta procent, musíme nyní okamžitě jednat a zjistit zda o takovýchto praktikách vědělo i současné vedení společnosti, nebo je to jen pozůstatek toho minulého. Jestli se to prokáže, je velice pravděpodobné, že budou následovat personální kroky," řekl pražský zastupitel za TOP 09 Tomáš Hudeček

"Celá věc také upozorňuje na to, jak nebezpečné je, aby musely firmy kvůli každé stavbě obcházet jednotlivé vlastníky sítí a požadovat od nich nezbytné souhlasné stanovisko. Já bych chtěl tuto praxi změnit. Otevírá to jen prostor ke korupčnímu jednání a navíc si nejsem jistý, zda jsou vůbec tato stanoviska potřeba," dodává zastupitel.

Až dvanáct let vězení

Na případu detektivové protikorupční policie pracovali zhruba jeden měsíc. Oba muži byli ve čtvrtek, obviněni z trestného činu přijetí úplatku, spáchaného formou spolupachatelství, a v současné době jsou stále zadrženi. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let.

"V tuto chvíli toho mnoho nevíme. Nevíme, z čeho konkrétně byl náš zaměstnanec obviněn, ani o jaké stavby se jednalo. Víme jen to, že policie obvinila ředitele divize rozvoje (pozn. red. Petra Krupičku). Hned na pondělí je svoláno představenstvo společnosti, které bude řešit následné kroky. Vhledem k tomu, že naše firma je vlastněná městem, tak předpokládáme, že město bude chtít provést kontrolu a zajistit, aby se podobné věci neopakovaly," řekla LN mluvčí PVS Jana Almerová.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!