Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úředníci chybovali, hrad Pernštejn je bez vody

Česko

  16:00
NEDVĚDICE - Jednomu z nejvýznamnějších hradů v Česku hrozí, že zůstane bez vody, nebo si ji bude muset kupovat. Gotický Pernštejn přišel nedbalostí úředníků o pozemky s historickými studnami, které hrad stovky let zásobují vodou.

Hrad Pernštejn foto: wikipedia.org

Studny leží v Kraji Vysočina, zatímco hrad administrativně spadá pod Jihomoravský kraj. Pracovníci telčského pracoviště Národního památkového ústavu, které má na starosti Vysočinu, na dotaz Pozemkového fondu ČR oznámili, že parcely nepotřebují. Ten proto už před dvěma lety pozemky převzal a může je nabízet k prodeji. Úředníci při vyjadřování nevzali v úvahu, že jen několik metrů od parcel leží hrad, který ale spadá do kompetence jejich brněnských kolegů.

Pernštejnský kastelán Zdeněk Jakub Škrabal se raději nechce k problému vyjadřovat - následky prý mohou být pro hrad katastrofální.

ČTĚTE TAKÉ:

Památkáři ani po dvou letech od své chyby nedosáhli změny. Jednání o možném zpětném převodu stále běží. Náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu Petr Svoboda přiznává, že situace je výjimečná. „O zodpovědnost se v tomto případě dělí pracovníci brněnského, telčského i ústředního pracoviště,“ potvrdil LN. Konkrétní personální důsledky neuvedl.

Fond od dubna 2010 řeší, zda a jak pozemky převést zpět památkovému ústavu. „Žádost je podaná, jedná se o ní,“ potvrdil včera stručně mluvčí fondu Ivo Vysoudil. Náměstek Svoboda odmítá diskutovat o tom, jaké další varianty mají pro případ, že pozemky nezískají.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat