Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úředníci chybovali, hrad Pernštejn je bez vody

Česko

  16:00
NEDVĚDICE - Jednomu z nejvýznamnějších hradů v Česku hrozí, že zůstane bez vody, nebo si ji bude muset kupovat. Gotický Pernštejn přišel nedbalostí úředníků o pozemky s historickými studnami, které hrad stovky let zásobují vodou.

Hrad Pernštejn foto: wikipedia.org

Studny leží v Kraji Vysočina, zatímco hrad administrativně spadá pod Jihomoravský kraj. Pracovníci telčského pracoviště Národního památkového ústavu, které má na starosti Vysočinu, na dotaz Pozemkového fondu ČR oznámili, že parcely nepotřebují. Ten proto už před dvěma lety pozemky převzal a může je nabízet k prodeji. Úředníci při vyjadřování nevzali v úvahu, že jen několik metrů od parcel leží hrad, který ale spadá do kompetence jejich brněnských kolegů.

Pernštejnský kastelán Zdeněk Jakub Škrabal se raději nechce k problému vyjadřovat - následky prý mohou být pro hrad katastrofální.

ČTĚTE TAKÉ:

Památkáři ani po dvou letech od své chyby nedosáhli změny. Jednání o možném zpětném převodu stále běží. Náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu Petr Svoboda přiznává, že situace je výjimečná. „O zodpovědnost se v tomto případě dělí pracovníci brněnského, telčského i ústředního pracoviště,“ potvrdil LN. Konkrétní personální důsledky neuvedl.

Fond od dubna 2010 řeší, zda a jak pozemky převést zpět památkovému ústavu. „Žádost je podaná, jedná se o ní,“ potvrdil včera stručně mluvčí fondu Ivo Vysoudil. Náměstek Svoboda odmítá diskutovat o tom, jaké další varianty mají pro případ, že pozemky nezískají.

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...