Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředníci dostali 880 tisíc na studium. Plníme usnesení vlády, vysvětluje rezort

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

PRAHA Podpora úředníků nebo plýtvání státních peněz? Zcela odlišně pohlíží Nejvyšší kontrolní úřad a ministerstvo zemědělství na hrazení školného. 21 zaměstnanců rezortu dostalo celkem 880 tisíc korun na studium vysoké školy. Kontrolní úřad hovoří o porušení rozpočtových pravidel, ministerstvo se hájí doporučením vlády.

Bonus v podobě proplacení školného na soukromé vysoké škole dostalo v roce 2011 celkem 19 odborných referentů a dvě mzdové účetní ministerstva zemědělství. Každý v přepočtu zhruba 40 tisíc korun.

Úředníci na VŠ

Na kterých vysokých školách si úředníci ministerstva zemědělství za státní peníze zvyšovali své vzdělání?

  • Česká zemědělská univerzita Praha,
  • VŠ finanční a správní Praha,
  • Univerzita J. A. Komenského Praha,
  • Metropolitní univerzita Praha,
  • VŠ Realitní Brno,
  • VŠ podnikání Ostrava,
  • Slezská univerzita Opava.

Zatímco ministerstvo tvrdí, že tím plní (mimo jiné) vládní usnesení z roku 2005, které doporučuje státním orgánům investovat do vzdělání svých zaměstnanců, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) tento způsob nakládání se státními penězi kritizuje.

"Úhrada školného je právem smluveným nad rámec povinností organizační složky státu dle zákoníku práce, a proto v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech," uvádí NKÚ v kontrolní zprávě.

Ministerstvo by podle úřadu mělo peníze využívat jen na "krytí nezbytných potřeb a na opatření zakládající se na právních předpisech".

Plníme vládní usnesení

Ministerstvo zemědělství však odmítá, že by plýtvalo svěřenými penězi. "Jsme přesvědčeni, že k porušení rozpočtové kázně při uzavírání kvalifikačních dohod nedošlo," uvedl pro Lidovky.cz mluvčí rezortu Jan Žáček.  

Poukázal přitom hned na několik dokumentů, které umožňují investovat rezortní peníze právě do vzdělání svých zaměstnanců. Krom zákoníku práce či zákona o rozpočtových pravidlech také na usnesení vlády z roku 2005, pod kterým je podepsaný tehdejší premiér Jiří Paroubek.

K TÉMATU:

V něm se píše. "Vláda doporučuje členům vlády, vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy... zajistit v rámci své rozpočtové kapitoly, počínaje rokem 2006, aby minimální výše nákladů na vzdělávání činila 2,5 procenta z výdajů na platy zaměstnanců."

Jenže NKÚ vidí v investici 880 tisíc do vzdělání úředníků spíše než naplňování vládního usnesení naplňování znaků porušení rozpočtové kázně. "Proto byly tyto zjištěné skutečnosti oznámeny příslušnému správci daně," uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.  

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.