Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úředníci ve vedru končí ve dvě. Ministerstva hlásí prázdniny

Česko

  12:00
PRAHA - Tropická horka ohýbají koleje, taví asfalt a moří zvěř až k padnutí. A vedruvzdorní nejsou pochopitelně ani státní úředníci. Hned několik ministerstev proto včera či v minulých dnech využilo benevolence zákoníku práce, vyhlásilo „sluneční prázdniny“ a pustilo propocené úředníky po obědě „k vodě“.
Horko v kanceláři, ilustrační foto.

Horko v kanceláři, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na své si přišli třeba úředníci ministerstva financí, spravedlnosti či školství. "Zaměstnanci dostali možnost jít ve dvě hodiny odpoledne domů, ale záleží na každém, jak s tím naloží. Řada lidí tu možnost nevyužila a třeba tiskové oddělení je kompletní," řekl včera odpoledne LN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Teplotní rekordy a rozteklá silnice

- Na desítkách míst v pondělí opět padaly teplotní rekordy. V Kopistech na Mostecku bylo 36,5 stupně Celsia, přes 36 stupňů se teplota dostala i v Brandýse nad Labem. Jen jedna či dvě desetinky stupně k této hranici chyběly v Plzni-Bolevci a v Chebu. Rekordní hodnoty zaznamenali i na dalších 68 místech. Více ZDE

- Vlivem vedra se už začal roztékat i asfalt na silnicích. Dálnice D5 na 121. kilometru ve směru na Prahu byla dokonce v pondělí po desáté večer úplně uzavřena. Poškozený úsek bude uzavřen několik dnů. Více ZDE

Budova ministerstva na pražské Malé Straně není podle něj klimatizovaná a "hlavně v horních patrech panuje neúměrné vedro".
Ještě o půl hodiny dříve se šlo domů z ministerstva spravedlnosti. "Klimatizaci nemáme. Zaměstnanci proto mohli odejít v půl druhé. Zdaleka ne všichni toho využili," popsal situaci mluvčí Jiří Hovorka. Jeden z oslovených úředníků nicméně anonymně konstatoval: "Nezbyla tam ani noha."

To zaměstnanci ministerstva školství si volno vybrali již minulý týden. "Úředníky jsme kvůli vedrům pouštěli domů minulý týden. Vrchní ředitel je informoval, že kdo chce, může po jedné hodině odejít. Nebylo to povinné, odešel pouze, kdo chtěl," zavzpomínala mluvčí Kateřina Böhmová. Včera sice měli na školství smůlu, podle Böhmové ovšem nelze vyloučit, že vedra opět zasáhnou.

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat