Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředníci vykazovali služební cesty i o dovolené. Papírová chyba, tvrdí pozemkový úřad

Úředníci vykazovali podle Nejvyššího kontrolního úřadu služební cesty i o dovolené. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředníci vykazovali podle Nejvyššího kontrolního úřadu služební cesty i o dovolené. | foto: Shutterstock

PRAHA Do výkazu si zapsali služební jízdu, přestože v té době čerpali dovolenou. Nejvyšší kontrolní úřad naposledy kritizoval způsob, jakým Státní pozemkový úřad nakládá se služebními vozy. „Laicky řečeno udělali jen papírovou chybu, přepsali se,“ brání pochybení zaměstnanců mluvčí pozemkového úřadu Monika Machtová.

Nejvyšší kontrolní úřad tentokrát zaměřil svou pozornost na Státní pozemkový úřad. Kontroloval nejen způsob, jakým se mu daří vyřizovat žádosti o církevní restituce (více čtěte ZDE), ale prověřoval i náklady na samotné zřízení instituce a v neposlední řadě také její hospodaření. A právě při nakládání s majetkem zjistili kontroloři závažná pochybení.

  • kontroloři pracovali se vzorkem 43 vozidel
  • pořizovací hodnota těchto vozů činila 22 278 920 korun
  • kontrolovaný objem oprav a udržování všech motorových vozidel v kontrolovaném období činil 2 236 376,86 korun
  • pohonné hmoty, které zaměstnanci na soukromých cestách spotřebovali, jim byly strhávány ze mzdy
  • v roce 2013 představovaly soukromé cesty úředníků 30 procent, loni to bylo o osm procentních bodů více

Zdroj: NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto.

„Zaměstnanci Státního pozemkového úřadu vykazovali služební jízdy i v době, kdy čerpali řádnou dovolenou,“ stojí ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu. Kontroloři z necelých tří stovek vozidel, které má pozemkový úřad k dispozici, vybrali jako vzorek 43 aut, které mohou pracovníci na základě dohody užívat i k soukromým účelům, a to zcela zdarma.

Že úředníci uváděli služební jízdy i v době svého volna, ale mluvčí Státního pozemkového úřadu označila jednoduše za chybu. „Byla to lidská chyba. Laicky řečeno udělali jen papírovou chybu, přepsali se. Těžko hodnotit, jestli úmyslně, nebo neúmyslně,“ uvedla Monika Machtová.

Nejvyšší kontrolní úřad upozornil celkem na devět případů, kdy zaměstnanci o své dovolené vykazovali služební jízdu. Podobných případů přitom bylo mnohem více, některé ale kontroloři uznali a ze závěrečné zprávy proto vyškrtli – Státní pozemkový fond je totiž dokázal vysvětlit. 

„Například zaměstnanec, na kterého byl vůz napsán, byl na dovolené, ale úřad prokázal, že v tu dobu využíval jeho auto někdo jiný. Tyto případy jsme uznali, ale ty, které jsou uvedené v kontrolním závěru, nebyly ze strany Státního pozemkového úřadu námitkované,“ vysvětlila mluvčí kontrolorů Málková s tím, že v rámci opravných prostředků probíhají hned dvě kola připomínek.

Případy vykazování služebních cest během dovolené
Počet případ29
Zaměstnanci, kteří vykázali služební jízdu v den dovolené9
Služebně ujeto během dovolené (km)4 676
Zdroj: NKÚ

Pozemkový úřad ale tvrdí, že se jednalo jen o výjimečné případy. „Již jsme přijali nápravná opatření a systém využívání služebních vozidel byl upraven tak, aby k těmto případům v budoucnu nedocházelo. Vzniklá škoda byla příslušnými zaměstnanci uhrazena v plné výši,“ uvedla mluvčí Machtová, konkrétnější v daných opatřeních, které úřad učinil, či v přesné výši škody, ale nebyla.

Služební cesty o dovolené

Přitom právě chybějící vnitřní systém kontroly byla další z výtek Nejvyššího kontrolního úřadu. „Státní pozemkový úřad nezavedl vnitřní kontrolní systém, který by byl v kontrolovaném období způsobilý zjišťovat, vyhodnocovat a minimalizovat provozní rizika plynoucí z využívání motorových vozidel zaměstnanci pro soukromé účely,“ napsali kontroloři do zprávy.

Tím, že úřad nechal zaměstnance užívat automobily i k soukromým účelům, porušil podle kontrolorů Zákon o majetku České republiky. Ten říká, že bezúplatné nájemné lze sjednat pouze k zajištění výkonu státní správy, popřípadě k humanitárním a podobným účelům. V opačném případě je třeba mít výjimku od ministerstva financí. Tu ale Státní pozemkový úřad neměl.

Podle kontrolorů tím pozemkový úřad snížil hodnotu aut. „Nedbal, aby plnil určené úkoly nejhospodárnějším způsobem a peněžní prostředky, kterými disponuje, použil k účelům, na které nejsou určeny, tím, že hradil v plné výši náklady na opravy a udržování motorových vozidel,“ stojí ve zprávě.

Právě kvůli podezření, že se Státní pozemkový úřad nechoval jako dobrý hospodář, bude mít jeho pochybení ještě dohru. „Proto jsme na finanční úřad podali oznámení na podezření o porušení rozpočtové kázně. Pouze tato instituce může říct, zdali k porušení skutečně došlo,“ dodala mluvčí Málková.

Služební versus soukromé cesty
RokUjeté km služebněUjeté km soukroměUjeto soukromě v %
2013223 918,2094 872,0030
2014571 909,56356 928,8438
Celkem795 827,76451 800,8436
Zdroj: NKÚ

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

(ilustrační snímek) Čínští záchranáři pomáhají dělníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

(ilustrační snímek) Čínští záchranáři pomáhají dělníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

(ilustrační snímek) Čínští záchranáři pomáhají dělníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
DATOVÝ SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč