17. září 2012 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhalení NKÚ: Úředníci ze sociálky podnikají, nabízejí úvěry a pojištění

Velice zaměstnaný úředník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velice zaměstnaný úředník (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Kontrola úředníků České správy sociálního zabezpečení ukázala, že neoprávněně podnikají. A co víc: v "černém" byznysu, v němž kombinují práci pro stát i soukromé firmy - většinou finančního zaměření -, mohou zneužívat data klientů.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil třicet devět zaměstnanců pracujících na ústředí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na pochybení, resp. nezákonné spojení práce pro státní úřad a privátní společnosti, přišel téměř u poloviny z nich.

"Šest z nich má živnostenský list na podnikání v oborech, které se týkají poskytování finančních služeb, jako je například zprostředkování úvěru nebo poskytování pojištění," stojí ve zprávě NKÚ. Podle kontrolorů existuje riziko, že tito lidé mohli informace, ke kterým měli v systémech ČSSZ přístup, zneužít pro osobní podnikání, protože podnikali v oborech, které se týkají poskytování finančních služeb, například zprostředkování úvěru nebo poskytování pojištění.

Podle zákoníku práce navíc mohou zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení "podnikat jen s předchozím písemným souhlasem zaměstnavatele". Podle zjištění NKÚ však úřad o jejich podnikání vůbec nevěděl. Kontroloři přitom původně v ČSSZ prověřovali především účetní závěrku a finanční výkazy za rok 2011.

V případě úniků bude vedení úřadu jednat

Vedení správy sociální zabezpečení hned po zveřejnění auditu NKÚ oznámilo, že se podezřením ze zneužití dat klientů vážně zabývá. "Chápu toto upozornění jako podnět k důkladnému prošetření uvedených informací a vyvození případných závěrů," sdělil nový ústřední ředitel ČSSZ Petr Poncar.

S daty klientů zachází podle něj jeho úřad důvěrně a jsou využívána pouze pro účely sociálního zabezpečení.

asaAnna Sedláková

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.