Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředník ŘSD nepřiznal transakce za 14,5 milionu korun. A dostal jen pokutu

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | foto: ReprofotoLidovky.cz

Utajené milionové investice vlivného úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila mají dohru: státní zaměstnanec, jenž si v Černošicích u Prahy postavil v tichosti vilu za 15,5 milionů korun, si vyslechl trest. Přestupková komise tamní radnice mu udělila pokutu.

Jde o jeden z mála známých případů, kdy byl úředník za porušení zákona o střetu zájmů potrestán. Poté, co server Lidovky.cz  v polovině května upozornil, že Nestrašil ve svých majetkových přiznáních nezmínil transakce za patnáct milionů korun, doputoval jeho případ až na stůl přestupkové komise černošické radnice.

"Pan Nestrašil byl uznán vinným z přestupku, jenž mu byl kladen za vinu a byla mu uložena sankce ve formě pokuty v obvyklé výši," uvedla Ivana Etlíková z Městského úřadu v Černošicích.

Přesněji: Nestrašil porušil zákon o střetu zájmů hned dvakrát. Jednak neodevzdal některá majetková přiznání v předepsané lhůtě a druhak v prohlášení "uvedl zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje".

Zákon na takové delikty pamatuje až padesátitisícovou pokutou. Jak vysokou sankci Nestrašilovi úřad uložil, nicméně není možné zjistit. "Podrobnější informace nemůžeme sdělit, protože přestupkové řízení je neveřejné," reagovala úřednice Etlíková.

Čermák: Vyřízeno, zapomeňte

Poté, co Lidovky.cz na nesrovnalosti v Nestrašilových výkazech upozornily, ministerstvo dopravy i Nestrašilův přímý nadřízený zaujali pozici mrtvého brouka (Více čtěte ZDE). Podle zákona o střetu zájmů přitom měli zalarmovat radnici v Černošicích. Městský úřad nakonec Nestrašilův případ začal řešit bez jejich přičinění.

Úředníci a jejich majetky

Lidovky.cz prověřily všechny centrální databáze majetkových přiznání, které musí od roku 2008 odevzdávat klíčoví státní zaměstnanci. A takřka v každém z nich chyběla čestná přiznání, která musí úředníci odevzdat každý rok do konce června.

Rathova pobočnice Johana Novotná si pořídila byt za 12 milionů. Kde na něj vzala, nevysvětlila.

Kauza Nagyová: obviněný úředník Boček nepřiznal milionovou vilu

Pro ministerstvo i ředitelství je to tak už uzavřená záležitost, navíc se ještě ohánějí tím, že se vše vyřešilo "v souladu se zákonem". "Jak jsem byl informován, v těchto dnech bylo ze strany Městského úřadu Černošice zahájeno s panem ředitelem řízení pro podezření ze spáchání přestupku veřejného funkcionáře," řekl před pár dny šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák. "Tento způsob řešení je plně v souladu se zákonem a já jej považuji za dostatečný. Za sebe pak mohu říci, že pan ředitel Nestrašil moji důvěru neztratil a nemám důvod vůči jeho osobě vyvozovat další postihy," dodal Čermák.

Nestrašil: Všechno mám přikrytý

Samotný Nestrašil při konfrontaci serveru Lidovky.cz tvrdil, že umí vše doložit a že "má všechno přikrytý". Pochybnosti o jeho majetkových poměrech přitom umocnil nález Nejvyššího kontrolního úřadu, podle něhož "stát selhal téměř ve všech oblastech přípravy a realizace výběru mýtného". Nadto národní auditoři spočítali, že mezi lety 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady činily 15,6 miliardy.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY V AUTOMOTIVE (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč