Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V případech terorismu je výhodou Česka, že je malá země, říká náměstek Europolu

Česko

  7:30
PRAHA - Výhodou České republiky je její malá rozloha, protiteroristická URNA i zásahové jednotky se stihnou včas dostat na případné místo akce, říká náměstek Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů. Zároveň ho ale nemile překvapilo, že URNA a zásahové jednotky spolu necvičí, i když to doporučila Bezpečnostní rada státu.

Policejní prezident Oldřich Martinů foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na začátku ledna došlo ve Francii k několika teroristickým útokům. Při útoku na satirický časopis Charlie Hebdo zastřelili dva teroristé 12 lidí, poté se zabarikádovali v budově tiskárny v obci Dammartin-en-Goële. Souběžně držel další ozbrojenec i rukojmí v košer obchodě v Paříži. Politici se hned po francouzské tragédii začali ptát, jestli by speciální protiteroristické komando, kterým je na našem území pouze URNA, dokázalo osvobozovat civilisty na více místech najednou.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana ano. Jsou ale všechny země Evropské unie připraveny na teroristickou hrozbu? A jak proti nim obstojí česká URNA? Evropský pohled popsal v rozhovoru pro server Lidovky.cz náměstek Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů.

Lidovky.cz: Jaký evropský stát je vzorem v přípravě policejních jednotek na boj s terorismem?
Největší zkušenosti mají policejní útvary států, které bohužel musely řešit konkrétní teroristický útok a celou krizovou situaci s tím spojenou, a proto jednotky z Francie, Spojeného království, Španělska či Německa mají zcela jistě nejpropracovanější modely přípravy, výcviku a zákroku.

Lidovky.cz: Jak si vede česká URNA oproti zahraničním protiteroristickým útvarům?
URNA se dlouhodobě řadí mezi nejlépe vycvičené speciální protiteroristické jednotky v mezinárodním kontextu. Výcvik a přípravu svých policistů zajišťuje dlouhodobě v úzké spolupráci s partnerskými jednotkami - zejména v rámci států Evropské Unie. Příslušníci URNA mají také značné zkušenosti při ochraně českých zastupitelských úřadů v rizikových oblastech.

Lidovky.cz: A co zásahové jednotky?
Připravenost jednotlivých krajských zásahových jednotek, jejichž kompetence zahrnuje zákroky proti závažné kriminální činnosti mnohdy s mezinárodním prvkem, je rovněž na vysoké úrovni.

Lidovky.cz: URNA a zásahové jednotky ale spolu necvičí, i když to doporučila Bezpečnostní rada státu. Je to špatně?
Pokud bezpečnostní rada státu vydala nějaké doporučení, tak automaticky předpokládám, že tam nějaký prostor pro zlepšení bude. Jednotná příprava, výcvik a vzdělání českých policistů se vztahuje i na příslušníky URNA a zásahových jednotek, které jsou zpravidla její přirozenou náborovou základnou. Společná cvičení tvoří velmi důležitou finální nadstavbu při získávaní kompetencí zasahujících policistů a jejich vzájemnou koordinaci a jsem přesvědčen, že k tomu v rámci České policie dochází.

Chystá se společné cvičení

Podle informací serveru Lidovky.cz nyní připravuje policejní prezidium cvičení součinnosti URNA a zásahových jednotek. Stalo se tak po vydání článku, který upozorňoval, že ke společným cvičením nedocházelo, ač to Bezpečnostní rada státu výslovně nařídila.

Lidovky.cz: Jak to chodí v jiných státech EU?
Jediným kompetentním protiteroristickým zásahovým policejním útvarem v České republice je URNA. Podobně to má i většině států EU. Spolupráce a koordinace policejních útvarů různých úrovní v rámci policejních sborů je vždy žádoucí, nicméně špičkově vycvičit, připravit a vybavit odpovídající výzbrojí a výstrojí lze pouze specializovaný útvar a nikoliv každého policistu.

Lidovky.cz: Jsou kapacity evropských protiteroristických jednotek dostatečné, aby mohly zasahovat najednou na více lokací, pokud by teroristé drželi rukojmí na několika vzdálených místech dané země?
V současné době jsou kapacity těchto jednotek ve většině členských států podrobovány hodnocení, do jaké míry jsou schopny adekvátně reagovat na hrozby terorismu, hlavně zahraničních bojovníků (např. občané EU, kteří odešli bojovat za Islámský stát do Sýrie pozn. red.) na jejich území a dá se očekávat jejich další navýšení. Oproti jiným státům má Česká republika výhodu v tom, že je relativně malá a ty dojezdové časy jsou tak menší. Než URNA dorazí na místo, může tam zatím operovat krajská zásahová jednotka. Tak by to bylo i v zahraničí.

Útvar rychlého nasazení před akcí.

Lidovky.cz: Jaké jsou nové trendy v tréninku a přípravě protiteroristických jednotek. Změnilo se něco zásadně po zkušenostech z útoků v Paříži?
Specializované protiteroristické jednotky při provádění zásahů spoléhají na informace, které získávají od jiných policejních složek týkajících se například místa, kde jsou držena rukojmí, informací k pachatelům a jejich kriminální zkušenosti či zda byly použity automatické zbraně nebo výbušniny. Na základě těchto informací je řízen konkrétní zásah či koordinováno zatýkání podezřelých osob. Teroristický útok v Paříži totiž ukázal, že jeho pachatelé operují prostřednictvím decentralizovaných buněk bez přímé koordinace a hierarchického vedení. Jsou vyzbrojeni a připraveni spáchat i sebevraždu.

Lidovky.cz: Jak spolupracuje URNA s ostatními protiteroristickými jednotkami v EU?
URNA se aktivně podílí na společných cvičeních organizovaných buď v rámci evropské protiteroristické skupiny Atlas, jejichž cílem je zajištění úzké spolupráce mezi speciálními zásahovými jednotkami, anebo na bilaterální úrovni, kterých již v minulosti proběhla celá řada.

Lidovky.cz: Jak dále česká strana v otázkách boje proti terorismu spolupracuje s ostatními členskými státy EU?
Kromě URNA, který velmi úzce spolupracuje se svými partnerskými jednotkami ostatních členských států EU, je třeba ÚOOZ útvarem Policie České republiky kompetentním k prevenci a boji proti terorismu. Experti z Europolu také poskytují informační podporu v oblasti radikálního extremismu či zbraní a výbušnin. Speciálně vytvořená platforma Europolu „Travelers“ je k dispozici policejním složkám EU pro prevenci a boj proti zahraničním bojovníkům stejně jako platforma „Check The Web“ monitorující internetové stránky s radikálním obsahem.

Útvar rychlého nasazení se připravuje na akci.

Lidovky.cz: URNA a zásahové jednotky mají trochu jiné vybavení. Nemělo by se standardizovat, aby bylo plně kompatibilní?
Standardizace vybavení v rámci policejních sborů je vždy žádoucí a v praxi se naplňuje. Česká republika má pouze jeden policejní sbor, což takový záměr velmi zjednodušuje. Kluci z URNA a zásahových jednotek byli vždy profíci. Nahrává nám, že naše země je relativně malá. Je tak jednodušší to koordinovat a stanovit, jakým způsobem mají být policisté vybaveni.

Základní vybavení URNA a zásahových jednotek je stejné

„Základní vybavení URNA a zásahových jednotek (zbraně, ochranné balistické štíty, balistické přilby, atd.) je stejné. V případě plnění specifických úkolů na našem území a v zahraničí má URNA speciální vybavení, které zásahové jednotky nepoužívají a blíže je nebudeme specifikovat,“ tvrdí policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Lidovky.cz: Jak je na tom URNA s vybavením v evropském měřítku. Mají stejně kvalitní zbraně a vybavení jako zahraniční kolegové?
Z minulosti vím, ze vybaveni URNA bylo vždy na srovnatelné úrovni se zahraničním. Když srovnáte Česko s jinými státy, jako je Francie nebo Itálie, tak je tam více bezpečnostních složek a každá z nich má své zásahové jednotky. Tam ta koordinace a sjednocení jejich výzbroje a výstroje je nesrovnatelně složitější.

Lidovky.cz: Jak by se řešilo, kdyby teroristé prchající před policií překročili hranice jiného státu?
Možnost přeshraničního sledování nebo pronásledování osob podezřelých ze spáchání trestného činu do vnitrozemí sousedního státu je jedním z kompenzačních opatření využívaných policejními složkami v rámci schengenského prostoru. Policejní útvary sousedních států v úzké koordinaci již v celé řadě případů tuto možnost využily. Podobně by tento postup fungoval i v případě osob podezřelých ze spáchání teroristického činu.

Příklady ze zahraničí

Rakousko

EKO Kobra (Einsatzkommando Kobra) -  vznikla ze zásahové jednotky GEK v roce 2002. Útvar spadá pod místní policii a spolupracuje se zásahovými jednotkami jednotlivých krajů.

Německo

GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9) - jednotka vznikla v reakci na masakr během Olympiády v Mnichově v roce 1972. Jednotka je spolkového charakteru a může tak působit na celém území Německa.

Francie

GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale) - jednotka spadá pod francouzské velení ozbrojených sil. GIGN vznikl v roce 1973 a výraznou reorganizací prošel v roce 2007. Díky tomu může být v případě nouze posílena o přidružené vojenské výsadkáře.

Itálie

NOCS (Nucleo Operativo Centrale di Sicurezza) - v Itálii působ od roku 1974 a spadá pod policii. NOCS trénuje s mnoha špičkovými světovými jednotkami. Mezi nimi lze jmenovat například tým FBI pro záchranu rukojmí, izraelský Yamam a německou GSG 9.

Autor: