Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ústavní soud pustil do prezidentských voleb 9 kandidátů. Odmítl stížnost na podpisy

Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. foto: MAFRA

BRNO - Přímé volby prezidenta se může zúčastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Ústavní soud ve středu odmítl stížnost Terezie Holovské. Kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců Holovská neúspěšně zpochybnila u Nejvyššího správního soudu (NSS) kandidaturu pěti uchazečů o Hrad a poté se obrátila ještě na ústavní soudce.
  13:25aktualizováno  14:23

Terezie Holovská se po prezidentských volbách opět obrátí na Nejvyšší správní soud kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců pod kandidaturou pěti uchazečů o funkci prezidenta. Z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl její stížnost, je zklamaná. Označila ho za absolutní pohrdání českými lidmi.

Poznamenala, že je velice zklamaná. Doufala, že ústavní soudci jako „nejšpičkovější odborníci na ústavu“ nebudou hájit nečisté praktiky kolem prezidentské volby, které se podle ní děly. Označila to za „absolutní pohrdání českými lidmi“, protože podle ní nešlo ve stížnosti o ni, ale o voliče. Dodala, že Ústavní soud posvětil kšeftování a koryta a nezastal se lidí.

Zároveň poznamenala, že ji překvapuje, že „se žádný z kandidátů, kteří se tam dostali těmito podvodnými praktikami, sám neobrátil na soud, aby si sám nechal zrušit kandidaturu“.

Holovská se po volbách znovu obrátí na soud

Holovská podotkla, že už neměla důvěru v české soudnictví, potěšila ji ale rozhodnutí soudů ohledně její kandidatury do Senátu a právě prezidentských voleb. Nejvyšší správní soud totiž odmítl její stížnost ze spíše formálních důvodů. Zároveň ale soud zkritizoval vnitro za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu. Holovská rozhodnutí soudu hodnotí tak, že jí dal za pravdu. Po volbách se proto na soud znovu obrátí. Očekává, že podobných stížností bude soud od voličů řešit více.¨

Holovská si stěžuje soudu na prezidentské kandidáty. Senátoři podpořili více adeptů

Plénum se stížností zabývalo ve středu při neveřejném zasedání, odmítlo ji jako zjevně neopodstatněnou. „Odůvodnění bude zveřejněno po doručení písemného vyhotovení usnesení účastníkům řízení,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Příště podpoří každý poslanec či senátor pouze jednoho kandidáta

NSS ale v odmítavém rozhodnutí zároveň zkritizoval vnitro za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu. Protentokrát ale Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek zůstali zaregistrovaní, přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich. Nikdo, kdo měl takzvanou aktivní legitimaci, totiž registraci včas a řádně nezpochybnil.

Zásah do důvěryhodnosti volebních výsledků lze už nyní považovat za nikoliv hypotetický, ale jistý, stálo v odmítnuté ústavní stížnosti. Po volbách se na NSS může obrátit také kterýkoliv volič.

Zůstává tedy devět kandidátů na prezidenta

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. O hlasy voličů bude usilovat devět mužů. Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman. S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Hilšer a expremiér, nyní manažer Topolánek. Poslanecké podpisy mají producent Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto, podnikatel Kulhánek (ODA).

Autor: