Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud odmítl stížnosti sedmi poslanců opozice na proces schvalování EET

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: MAFRA - MICHAL ŠULA

PRAHA Ústavní soud odmítl stížnosti sedmi poslanců opozice na okolnosti schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), zvláště na předčasné ukončení rozpravy. Procesní postup ve Sněmovně nelze prostřednictvím individuálních poslaneckých návrhů napadnout. Ústavní soud nechce být "rozhodčím" legislativního procesu. Své rozhodnutí zveřejnil na webu.

Ústavní soudci se budou zákonem o EET, včetně okolností jeho schvalování, přesto nejspíš zabývat, a to na základě společného návrhu na zrušení celé normy. Do konce května jej chtějí podat opoziční ODS a TOP 09. Jde o jiný typ řízení. Pravicové strany si budou stěžovat například na to, že předpis narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady. Namítají i to, že pod zákonem chybí podpis předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

Legislativní proceduru může ÚS přezkoumávat právě v řízení o návrhu na zrušení celého zákona, dělá to standardně jako první krok. Kdyby do procesu vstoupil na základě individuálních stížností poslanců, mělo by to podle Ústavního soudu neblahé precedenční důsledky.

Autor jedné z nyní zamítnutých stížností, místopředseda poslanců ODS Marek Benda, uvedl, že všechny výhrady budou součástí zmíněného návrhu na zrušení zákona. „Doufáme, že tam proces bude meritorně přezkoumán a shledán nepřijatelným. Jsme rádi, že bylo rozhodnuto takto brzy a věříme, že i stížnost na EET bude rozhodnuta před účinností zákona,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Ústavní soud se nenechá vtáhnout do hry

Také poslanec TOP 09 Martin Plíšek uvítal, že Ústavní soud rozhodl poměrně rychle. Verdikt respektuje, byť vyjádřil určité výhrady. „Ústavní soud konstatoval, že mu nepřísluší hodnotit proces projednávání zákonů v Poslanecké sněmovně. V minulosti však v některých případech tento proces hodnotil a následně o něm rozhodoval,“ uvedl opoziční poslanec.

„Stěžovatelé se svými návrhy pokouší ‚obejít‘ ústavně předvídaný systém přezkumu ústavnosti přijatých zákonů, který pak zahrnuje i přezkum ústavnosti legislativní procedury. Snaží se Ústavní soud ‚vtáhnout do hry‘, kterou však Ústavní soud hrát nemůže,“ zdůvodnil své rozhodnutí soud.

Neúspěšné individuální stížnosti podali Pavel Blažek, Marek Benda, Jana Fischerová, Miroslava Němcová, Martin Novotný (všichni ODS) a Jiří Koubek společně s Markem Ženíškem (oba TOP 09). Vládní koalice podle opozičních stran při prosazování zákona nepostupovala v plném souladu s jednacím řádem, když předčasně ukončila rozpravu.

Vládní představitelé zdůvodňovali ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách v závěrečném kole schvalování tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích k předloze opakovali. Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...