Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

„USA chránily Karadžiče,“ tvrdí srbský list

Česko

Podle srbského deníku Blic existovala tajná dohoda mezi Karadžičem a USA. Americký vyjednavač Holbrooke a švédský ministr Bildt to popírají.

STOCKHOLM/BĚLEHRAD Po čtvrtečním vystoupení Radovana Karadžiče před mezinárodním soudem v Haagu se začaly vést spekulace o tom, zdali Spojené státy zajišťovaly někdejšímu bosenskému předákovi bezpečnost na základě tajné dohody. Zatímco švédský ministr zahraničí a bývalý vyjednávač EU pro Balkán Carl Bildt její existenci popřel, napsal v sobotu srbský deník Blic s odvoláním na nejmenovaný americký zdroj, že úmluva existovala a USA chránily Karadžiče nejméně do roku 2000.

O údajné dohodě mezi Karadžičem a americkým vyjednávačem Richardem Holbrookem svědčil v sobotu i bývalý bosenskosrbský ministr Aleksa Buha. Dotyční tak reagovali na Karadžičovo tvrzení před mezinárodním soudním tribunálem pro válečné zločince v Haagu, kde je souzen za válečné zločiny, které údajně spáchal během bosenské války v letech 1992 až 1995. Ve čtvrtek v prvním vystoupení před tribunálem tvrdil, že v době kulminace balkánské krize v 90. letech s Holbrookem uzavřel dohodu, podle níž mu měla být zaručena beztrestnost výměnou za to, že se stáhne do ústraní a splní některé další podmínky.

„Žádná taková dohoda nikdy neexistovala, neexistovalo ani žádné úsilí o to odstranit nebo zmírnit žalobu proti Karadžičovi,“ řekl ve švédském rozhlase Bildt, který byl jako vyjednávač EU na Balkáně blízkým Holbrookeovým spolupracovníkem. Holbrooke Karadžičovo tvrzení odmítl už dříve.

Blic však cituje „dobře informovaný zdroj amerických tajných služeb“, podle kterého USA chránily Karadžiče od roku 1995 do roku 2000, kdy ho přistihly, jak porušuje podmínky dohody. Především zjistily, že v tehdejších listopadových parlamentních volbách stále řídí svou nacionalistickou Srbskou demokratickou stranu (SDS), přestože se zavázal odejít z politiky.

„Vodil Spojené státy za nos“ Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 2000 zjistila, že Karadžič osobně řídil ve východobosenském městě Bijeljina schůzi SDS a vydával pokyny včetně personálních změn ve straně. „Spojené státy se rozzuřily, když si uvědomily, že je Karadžič takto vodí za nos, rozhodly se proto ukončit jeho neformální ochranu,“ řekl zdroj.

Holbrooke předchozí záruky Karadžičovi ze strany USA podle nejmenovaného amerického představitele tehdy neoficiálně potvrdil. Také Aleksa Buha, který byl do roku 1998 ministrem zahraničí Republiky srbské v Bosně, v sobotu v srbském rozhlase řekl, že byl svědkem dohody mezi Holbrookem a Karadžičem. Řekl, že Holbrooke slib učinil v noci z 18. na 19. července 1996 na schůzce v Bělehradě, které se zúčastnili také tehdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič a jugoslávský ministr zahraničí Milam Milutinovič.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...