Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA cvičí s Jihokorejci. KLDR se bouří

Česko

Severokorejci vyhrožují Americe a Jižní Koreji „svatou válkou“ kvůli vojenským manévrům.

SOUL Spojené státy a Jižní Korea včera zahájily čtyřdenní vojenské cvičení. Jeho cílem je odradit komunistickou KLDR od případného budoucího útoku poté, co před čtyřmi měsíci potopila jihokorejskou loď.

Cvičení se účastní kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků. Jihokorejská a americká plavidla vyplula z jihokorejských a japonských přístavů. Cvičení nazvané Invincible Spirit se podle agentury Reuters účastní mimo jiné americká letadlová loď USS George Washington, jedna z největších lodí amerického námořnictva, považovaná za potenciální symbol americké vojenské síly.

Podle Pchjongjangu manévry přivedly poloostrov na pokraj války. V sobotu varoval USA a Jižní Koreu, že proti nim může kdykoli zahájit „svatou válku“. Armáda a lid KLDR podle Pchjongjangu odpoví „americkým imperialistům a jihokorejským loutkovým silám“ jadernými prostředky. Severní Korea takto hrozí pravidelně, kdykoli Jižní Korea a USA vedou společné vojenské cvičení, jež Pchjongjang označuje za nácvik pro invazi.

Severokorejské ministerstvo zahraničí k tomu v sobotu prohlásilo, že Pchjongjang je připraven k dialogu o svém jaderném programu, ale ujistilo, že země odpoví silou, pokud to bude situace vyžadovat. „My nejsme ti, kdo by se nechal překvapit vojenskými hrozbami nebo sankcemi,“ prohlásil mluvčí ministerstva.

Manévry již předem kritizovala také Čína, která má s KLDR dobré vztahy.

Nejde o provokaci Spojené státy mají v Jižní Koreji 28 500 vojáků a dalších 50 tisíc v Japonsku. Odmítají ale, že by měly v úmyslu zaútočit na Severní Koreu.

Americký velitel Ross Myers řekl, že manévry nemají zvyšovat napětí. „Severní Korea si možná myslí, že je to provokace, ale musím říci že je tomu naopak. Je to provokace pro ty, kdo nechtějí mír a stabilitu. Severní Korea to nechce. Ví, že důležitou součástí síly Jižní Koreje je její spojenectví s USA,“ řekl a dodal, že hrozby KLDR jsou brány velmi vážně. „Je toho hodně, co mohou udělat. Mají lodě, mají ponorky a mají i letadla. Představují věrohodnou hrozbu,“ zdůraznil.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!