Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA doufají, že zastrašení bude stačit

Česko

Mezi oběťmi severokorejského dělostřeleckého útoku byli i dva civilisté * Do vojenské odvety se nikomu nechce

SOUL/PRAHA Demokratická administrativa prezidenta Billa Clintona uzavřela v roce 1994 se Severní Koreou dohodu, podle níž měla zmrazit svůj jaderný program výměnou za finanční pomoc. Z dohody zůstal cár papíru.

Když Clintona střídal republikán George W. Bush, chtěl politiku vůči KLDR změnit - žádné americké ústupky, dokud Pchjongjang nezmění své chování. Ve svých nedávno vydaných pamětech Bush píše, jak ho rozčílilo, když jeho první ministr zahraničí Colin Powell prohlašoval, že se bude pokračovat v Clintonových kolejích. Ani Bush toho ale moc nezmohl, během jeho úřadování (v roce 2006) provedla Severní Korea první jaderný test.

Reakce současné - opět demokratické - americké administrativy na úterní ostřelování jihokorejského poloostrova Jonpchjong ukazují, že ani nyní se USA do ráznější silové reakce neženou. Severokorejský dělostřelecký útok, který si kromě dvou vojenských vyžádal i dva civilní životy, sice Washington ostře odsoudil, jedinou neverbální reakcí je ale zatím vyslání americké letadlové lodi George Washington do vod u Korejského poloostrova. Přesun letadlové lodi s doprovodnými plavidly, která bude znamenat i přítomnost 75 letadel a šestitisícové posádky, byla podle americké armády plánována - má se zde zúčastnit společného vojenského cvičení s Jihokorejci. Přesto je vnímána jako pokus o zastrašení komunistické KLDR před dalšími provokacemi. „Letadlová loď je nejviditelnější známkou síly,“ komentoval to pro agenturu Reuters Li Čong-min z Jonsejské univerzity v Soulu.

Z Washingtonu mezitím včera přišla prohlášení, z nichž je zřejmé doufání v uklidnění mimořádně napjaté situace, která by mohla vyústit v otevřený konflikt. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že severokorejský útok byl zřejmě pouze ojedinělou akcí - další tedy snad následovat nebudou. A hlavní velitel amerických ozbrojených sil, admirál Mike Mullen, zase přišel s názorem, že útok zřejmě souvisel s předáváním moci v Pchjongjangu. Zároveň vyzval Čínu, aby na KLDR zatlačila a přivedla ji k rozumu. Peking je totiž nejbližším spojencem severokorejského režimu a místo odsouzení útoku pouze vyzval k „obnově míru“ na Korejském poloostrově.

Pod tlakem je ale zatím spíše vláda v sousední Jižní Koreji. Z opozice i od některých obyvatel zaznívá volání po tvrdší vojenské odpovědi, než byla úterní odvetná střelba. Jak ostatně podotkla agentura Reuters, šlo o první civilní oběti severokorejského útoku od pumového útoku na letoun jihokorejských aerolinií z roku 1987.

Autor:

Hledáte nové, nebo bazarové lyže? Okoukli jsme za vás Lyžebraní
Hledáte nové, nebo bazarové lyže? Okoukli jsme za vás Lyžebraní

Hledáte lyže, snowboard nebo lyžařské vybavení? Pak pro vás možná máme řešení. Navštívili jsme největší lyžařskou akci v ČR - Lyžebraní. Právě tady...