Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

USA jde o víc než nám

Česko

Zdá se, že jedna věc se prosazuje ještě hůř než reforma českých maturit, a to reforma amerického zdravotnictví. Buďme ale objektivní: skutečnost, že ministryně Kopicová prohrála s parlamentem boj o zavedení jednotné maturity, není zdaleka takový průšvih, jako kdyby se Obamovi nepodařilo přesvědčit kongresmany o nutnosti změny systému fungování zdravotního pojištění a zdravotní péče vůbec. Dokazuje to účet z jedné americké nemocnice, který mi nedávno, pro zajímavost, poslala ze San Diega přítelkyně s čerstvě zlomenou nohou. Sešroubování kostí nemocnice ocenila na 15 tisíc dolarů, tři šrouby účtovala po pěti tisících, přespání v nemocnici 1500 dolarů, kontrola, jestli se postaví na zdravou nohu, přišla na 350 dolarů atd., celkem 50 tisíc dolarů plus další poplatky za písemnou lékařskou zprávu. Proti tomu je standardizovaná maturita, uznejte, maličkost. Když nebude, nikdo kvůli tomu ani nepřijde o nohu, ani nezbankrotuje. Jen si přestaneme namlouvat, že má ta zkouška nějakou všeobecně platnou hodnotu.

Apropos Amerika. Richard Pipes se narodil před válkou v Polsku, život ho ale zavál do Ameriky. Je zajímavé číst si jeho postřehy z Harvardovy univerzity, kde působil celá desetiletí jako profesor historie. Jeden z nich jsem si z jeho biografické knížky vypsala: „Studenti magisterského studia přijatí na Harvard byli obecně chytří v tom smyslu, že se rychle učili. Jejich znalosti však byly otřesně chabé. Když jsem jim nabídl první seminář ruských intelektuálních dějin, bylo na 12 míst 127 zájemců, a tak jsem je zběžně osobně přezkoušel. Nečekal jsem, že budou něco vědět o Rusku, myslel jsem si však, že ten, kdo se zajímá o intelektuální dějiny, bude znát klasickou světovou literaturu. Byl jsem těžce zklamán. Kromě Zločinu a trestu, který, o tom jsem přesvědčen, četli jako thriller, a Paní Bovaryové (ti, co měli na střední škole francouzštinu pro pokročilé), nic jiného neznali. Tolstoj, Dickens, Eliotová, Čechov, Cervantes pro ně byla pouhá jména, pokud o nich vůbec slyšeli. Nakonec jsem jsem ze zoufalství přijal každého, kdo znal aspoň nějakého významného spisovatele nebo myslitele z minulosti.“

Není ovšem vyloučeno, že některý z těch přijatých „negramotů“ může být dneska docela dobře (a právem) v oboru světovou kapacitou. Tak Amerika prostě funguje.

O autorovi| ŠKOLA, Radky Kvačkové

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...