Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

USA kritizuje postavení Romů v Česku. Fabulace neziskovek, ozval se Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Výroční zpráva ministerstva zahraničí USA vytýká Česku mimo jiné diskriminaci Romů nebo postoj k lidem s HIV. Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček to ale označil za kampaň neziskových organizací. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka naproti tomu uvedl, že vláda se snaží o lepší postavení Romů.

Výroční zpráva MZV USA Česku vytýká právě sociální diskriminaci Romů, korupci či stigmatizaci lidí nakažených virem HIV.

„Ještě Obamovská výroční zpráva MZV USA je ostatně složena z fabulací českých politických neziskovek. Ty si Obamova administrativa hýčkala,“ kritizoval vzápětí správu na svém twitterovém účtu Jiří Ovčáček.

Na to ale zareagoval bývalý americký velvyslanec v Praze AndrewSchapiro. Ovčáčkovi vzkázal, aby se uklidnil.

06.března 2017 v 14:31, příspěvek archivován: 06.března 2017 v 18:28

Calm down, man. https://t.co/KR9y9KrXUc


Problém s nedostatečným začleňováním romské menšiny vytýká Washington Praze každoročně. Chvojka v pondělí připomněl, že ministři předloni přijali Strategii romské integrace do roku 2020. „Vláda České republiky se snaží zejména o to, aby se zlepšovalo postavení Romů, ale i ostatních národnostních menšin zejména v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a sociální oblasti. Každoročně vyčleňuje ze státního rozpočtu finanční prostředky na podporu romské integrace,“ napsal.

Ministr dále zmínil, že kabinet schválil novelu školského zákona s posílenými prvky inkluzivního vzdělávání a že také aktivně podporuje začleňování romských dětí do mateřských škol.

Zpráva Česku vyčítá i výroky prezidenta Miloše Zemana

Ohledně boje s korupcí Chvojka vyjmenoval novelu zákona o střetu zájmů, zákon o ochraně oznamovatelů korupce, novelu zákona o politických stranách a připravovaný věcný záměr zákona o lobbingu.

Výroční zpráva Česku vyčítá i protipřistěhovalecké nálady podpořené výroky mnohých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana.

Zpráva o ochraně lidských práv si dále všimla například i vleklého sporu židovských organizací a prostějovské radnice ohledně pietní úpravy místa bývalého židovského hřbitova, kde je v současné době park a parkoviště. Uvádí také, že Česko by mělo řešit otázku přeplněných věznic či dlouhého zadržování migrantů a žadatelů o azyl v detenčních střediscích. Za skrytý problém Američané považují domácí násilí vůči ženám i zneužívání a týrání dětí.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...